<<< Literární doupě
Literární doupě

Roger Zelazny
překlad: Petr Kotrle

BOURÁK

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize si můžete přečíst jen jednu stranu.]

 

Podvrženec - Zelazny Roger
 
 
cena původní: 180 Kč
cena: 154 Kč
Podvrženec - Zelazny Roger
Amber a Chaos - Zelazny Roger
 
 
cena původní: 219 Kč
cena: 179 Kč
Amber a Chaos - Zelazny Roger
Nukleoid štěstí - Zelazny Roger
 
 
cena původní: 239 Kč
cena: 195 Kč
Nukleoid štěstí - Zelazny Roger

 

   1   

 

 

Murdock se řítil přes Velkou západní silniční planinu.

Jak více než dvousetpadesátikilometrovou rychlostí zdolával nespočetné kopečky a svahy Planiny, slunce mu poskakovalo vysoko nad hlavou jako ohnivé jojo. Neměl důvod zpomalit, zvlášť když Jenny stačila svýma skrytýma očima zpozorovat všechny balvany a díry dřív, než k nim dojeli, a patřičně poopravit kurs. Někdy si těch nepatrných pohybů volantu pod rukama ani nevšiml.

Přestože přední sklo vozy bylo zakalené a na očích měl silné ochranné brýle, jas odrážející se od spečené Planiny ho oslepoval, takže si chvílemi připadal, jako by vedl loď nocí pod oslnivým cizím měsícem a probíjel se s ní jezerem stříbrného ohně. Za zádí se k nebi vzdouvaly vlny prachu, zůstávaly viset ve vzduchu a pomalu se znovu usazovaly.

„Zničíš se, když tu budeš tak sedět, svírat volant a šilhat před sebe,“ promluvil reproduktor. „Proč si nezkusíš na chvíli odpočinout? Dovol mi zamlžit okna. Prospi se a řízení nech na mě.“

„Ne,“ řekl. „Chci to takhle.“

„Dobře. Jen mě napadlo se zeptat.“

„Díky.“

Asi o minutu později se z reproduktoru ozvala hudba – byla to lehká hra smyčců.

„Vypni to!“

„Promiň. Myslela jsem, že ti to pomůže uvolnit se.“

„Až se budu potřebovat uvolnit, dám ti sám vědět.“

„Oukej, Same. Promiň.“

Ticho působilo po tom krátkém přerušení tísnivě. Byla dobré auto a on to věděl. Vždy jí šlo jen o jeho dobro a pro úspěch jeho pátrání dychtila udělat vše, co bylo v jejích silách.

Postavili ji tak, aby vypadala jako bezstarostná módní limuzína: křiklavě červená, vyparáděná, rychlá. Vyboulená kapota však v sobě ukrývala rakety a ve výklencích za reflektory, skryty pohledům, číhaly hlavně dvou padesátek. Pod předkem měla pás granátů s pěti a desetisekundovým zpožděním a do jejího trupu byla zabudována tlaková nádrž rozprašovače obsahující vysoce těkavý naftalín.

Jeho Jenny totiž byla speciálně zkonstruovaný zabiják, kterého mu daleko na východě postavil konstruktérský kouzelník z geeyemské dynastie a do jehož stavby vložil ten velký tvůrce veškeré své umění.

 

   1   

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist