Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Aischylos


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Aischylos (Αἰσχύλος) - životopis

Aischylos (Αἰσχύλος)
[525 př.n.l.-456 př.n.l.]
Aischylos (Αἰσχύλος) - fotografie
[1] [2] [3]

Aischylos byl významný řecký dramatik, je považován za zakladatele řecké tragédie. Narodil se 525 př.n.l. v Eleuzíně. Zúčastnil se dvou řecko-perských válek ještě jako mladík, například bitev u Marathónu, Salamíny či Platají. Aischylos po roce 458 př.n.l. Athény opustil a roku 456 př.n.l. zemřel na Sicílii (kam poměrně často jezdil). Podle legendy zahynul poté, co mu orel upustil na hlavu želvu.

Z bohaté Aischylovy tvorby (celkem 90 tragédií) se dochovalo pouhých 7 dramat. Nejčastější tématikou jsou řecko-perské války, trojská válka a převážně mýty. Až po Aischylovi začali psát tragédie Sofoklés a Euripidés.

Aischylos, představitel antické řecké literatury, je prvním světovým dramatikem, který ve svém díle řeší mezilidské otázky. Podle mytických představ určují bohové každému člověku jeho osud, před nímž není úniku - Aischylovi hrdinové jsou plně spoutáni svým osudem, který nelze změnit vlastní vůlí, pokud se o to pokusí, jsou potrestáni. Odpovědnost za činy předků přechází na další pokolení a vytváří tak sudbu, proti níž je člověk bezmocný. Aischylos řeší nejen konflikty lidí i bohů, ale i rozpory rodové a městské společnosti.

Aischylos byl ve své době oblíbený hlavně pro vlastenecké poselství svých her a radost obyvatelstva z vítězství nad Peršany, nicméně plného uznání se dočkal spíše ke konci života - stal se národním básníkem a učitelem.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist