<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Dante Alighieri
překlad: Jaroslav Vrchlický

BOŽSKÁ KOMEDIE - OČISTEC
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023


Stáhnout tuto knihu v PDF a ePub
    1   >

 

Očistec

Připomenutí k II. vydání

Jako při prvním dílu Božské komedie zasáhla revise i v druhém tomto dílu místy v samé základy prvotního překladu. Kdo by si nestěžoval a srovnal oba texty uviděl by, jakou práci provésti bylo překladateli zvlášť tam, kde nechtěl bourati původní skladbu terciny a snažil se vlíti v starý kadlub rýmů obsah originálu pokud možná plný a věrný. Velkým díkem jest překladatel povinen slovut. p. prof. dru Václavu Šimankovi, který jej na některé subtilnosti hlavně po stránce filosofie scholastické, jíž Dantova báseň se spravuje, laskavě upozornil. Co mohl, to učinil překladatel milerád; dlužno však nespouštěti se zřetele, že podává básnický překlad a že nemůže si dát svázati ruce i nohy požadavkem všady a ve všem doslovného překladu. Přání z nejedné strany projevenému, aby poznámky a vysvětlivky byly hojnější a pak aby byly umístěny pod čarou hned pod příslušným textem, nemohl překladatel vyhověti juž vzhledem k „Peklu“ a k vůli úpravě celého díla. Také by cena knihy na poměry naše valně vzrostla, kdyby vysvětlivky rozsahem dostihnouti měly známé komentáře Philaletha neb Longfellowa. Však těm, kdož by prahli po české knize život, dobu i báseň Dantovu osvětlující, bude brzy vyhověno obsáhlým dílem, které k tisku připravil a snad již brzy vydá pan P. Jan Blokša, profesor lesnického učiliště v Sovinci, dílem, kteréž, jak doufám, bude spolehlivou rukovětí jak k lektuře Dantovy velebásně, tak i ke studiu postavy i doby jeho.

V Praze, dne 16. září 1891.

J. Vrchlický

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist