<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Hans Christian Andersen

CÍSAŘOVY NOVÉ ŠATY
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
    1    

 

     Před mnoha lety žil v jenom paláci uprostřed města císař, který nadevše rád nosil krásné šaty a utrácel za ně všechny peníze, co měl. Převlékal se i několikrát za den, ale i to mu bylo málo, chtěl něco neobvyklého, co nikdo jiný nemá. Z ničeho si nedělal těžkou hlavu, nestaral se ani o stát, ani o armádu, ani o své poddané, ale ze všeho nejvíce mu dělala starosti jeho šatna, kde trávil celé hodiny zkoušením šatů.
    
     Jednoho dne dorazili do města, ve kterém sídlil císařův dvůr, dva podvodníci, kteří se vydávali za zázračné tkalce. Všude kudy chodili, říkali, že dovedou tkát tak krásné látky, které nikdo na světě nesvede. Barvy měly být tak pestré jako duha na obloze a vzory tak různorodé, že je žádný jiný nemohl předčit v jejich dovednostech. Nejdůležitější však byla jedinečnost této látky, neboť má prý podivuhodnou vlastnost. Šaty z této látky jsou totiž neviditelné pro každého, kdo si špatně plní své povinnosti. Brzy se zprávy o této látce dostaly až k samotnému císaři. Nařídil co nejdříve oba dva slavné tkalce pozvat k sobě na audienci.

    Císař: To je přece skvělé, nemohu tomu uvěřit. Od této chvíle již nemusím pochybovat o tom, kdo plní své povinnosti dobře a kdo je hází s čistým svědomím za hlavu. Ode dneška budete mými dvorními tkalci, ale látku na šaty mi musíte dodat co nejrychleji.

    Císař jim dal jako odměnu kopec zlatých dukátů, které se třpytily až oči přecházely. Tkalci se hbitě pustili do práce. Postavili stavy a vypadali, jako by nesmírně pospíchali, aby byla látka co nejdříve hotová. Pracovali na prázdných stavech, kde neměli ani nitku, ale není divu – přece tkali neviditelné látky. Ale za to každou chvilku požadovali další hedvábí, stříbrné nitě a čím dále více zlata. Všechno strkali však do vlastních kapes, které taktak, že nepřetékaly, ale na stav nepřišlo ani vlákýnko.

    Po několika dnech si císař chtěl ověřit, jak jsou daleko v tkaní. Domníval se sice, že ta výstraha na něho neplatí, ale přece jenom se v skrytu duše obával, že látku neuvidí, což by dokazovalo, že se na císaře nehodí. A proto tam raději poslal nejprve svého ministra. Počestný ministr se pozorně podíval, ale kdyby si oči mohl vykoukat, vůbec nic neviděl.

    Tkadlec povídá: Co tomu říkáš milostivý pane, není-li krásný tento vzor? A ta látka, jak se vám líbí? A barva, není příliš zářivá?

    Ministr nechtěl dát najevo, že nic nevidí, poněvadž by to znamenalo, že se vyhýbá svým povinnostem.

Ministr: Ale samo sebou, vzor je znamenitý, látka skvělá i ty barvy jsou výtečné!

   Co nejrychleji se odebral za císařem, aby mu popsal, jak látka vypadá. Císař byl náramně spokojený a už se nemohl dočkat, kdy bude látka na nové šaty hotová. Chtěl pobídnout tkalce a tak jim dal ještě víc zlata. Potom si jenom mnul ruce, jak to chytře vymyslel.

   Za několik dnů se chtěl opět přesvědčit, jak tkaní pokračuje a jestli jeho peníze nepřijdou nazmar.
   Tak poslal do tkalcovny jiného (...)

(......)


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist