<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jakub Arbes

MODERNÍ UPÍŘI
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Stručný děj

Kryštof Bohutínský vede mlýn a jeho obchod se nalézá před krachem. Na to, aby nemusel vyhlásit konkurz, mu může pomoci jenom jedna věc – vypůjčit si od lichváře. Od přátel si půjčit nemůže a vzít si úvěr v záložně je také nemožné, pak by se totiž všichni jeho obchodní přátelé dozvěděli o jeho finančních nesnázích. Pošle "svou pravou ruku" Valentina, se kterým se zná ještě z let, kdy nebyl boháčem a neměli co jíst, pro nějakého diskrétního lichváře, který Bohutínskému půjčí dvacet tisíc bez vražedného úroku.

Bohutínský má syna Edmunda, který je ve společnosti považován za muže lehkomyslného, hýřivého a nezodpovědného. Půjčuje si ode všech peníze a když jsou směnky splatné, proplácí je jeho otec. Starý Bohutínský, pantáta, zařídil Edmundovi v Plzni samostatný závod, protože si o synovi nemyslí to, co ostatní a považuje ho za schopného obchodníka, který jen díky svému mládí je hýřilem. V Plzni se Edmund seznámil s panem Kaftanem a jeho roztomilou dcerou Julií. Julie projevila přání pobývat nějaký čas v Praze. Edmund tedy domluvil se svým otcem jejich ubytování v nepoužívaném křídle otcova pražského domu. Julie je zamilovaná do Edmunda. Její otec má starého Bohutínského v úctě, ale Edmunda nemá za muže vhodného pro svou dceru.

Pan Kaftan a starý Bohutínský jsou obchodníci ze staré školy. Bohutínský čeládku nijak nevykořisťuje. Platí jim dost a práce jim nedává tolik, kolik musel dělat on, když byl sám čeledínem. Kaftan je zase muž pravdomluvný, co slíbí, to splní. Na tuto svou ctnost je obzvlášť hrdý. Je málomluvný a považuje se za spravedlivého. A tak když Bohutínský žádá jako projev přátelství půjčit kýžených dvacet tisíc, Kaftan neodmítne. Cestou pro peníze ho však Edmund urazí a pan Kaftan místo vyplacení peněz začne plánovat brzký odjezd domů.

Pantáta si myslí, že mu Kaftan peníze půjčí a tak odežene dva lichváře, které mu Valentin přivedl. Lichváři ovšem odchytnou Edmunda a ten si od nich půjčí dohromady třicet tisíc. Julie se snažila přemluvit svého otce, aby z Prahy neodjížděli a dokonce se otci přizná, že někoho miluje, koho, to však otec zatím vědět nechce. Kaftan svolí, že tedy v Praze zůstanou, ale přestěhují se někam jinam. Když začnou přicházet první lidé pro peníze, které Bohutínský dluží a Kaftan s penězi pořád nepřichází, tak si Bohutínský uvědomí, že mu Kaftan asi žádné peníze nepůjčí a je zdrcen.

V noci Edmund vyjde na zahradu, do které je vidět i z okna Juliiny ložnice, s pistolí. Julie nemohla usnout a uviděla, jak Edmund něco dělá se zbraní. Zděšeně vyběhne do zahrady a Edmund jí vypráví o otcových problémech. Julie je ochotna pro Edmunda peníze sehnat. Edmund z vypočítavosti řekne Julii, že potřebuje šedesát tisíc. Julie je ukradne z otcovy tašky na zámek a dá je Edmundovi. V rozčilení ani nepočítá kolik z kufříku bere. Vezme sedmdesát pět tisíc.

Ráno starý Kaftan jde za dcerou a řekne jí, že má v kufříku peníze na založení její domácnosti v Praze a že zbytek peněz uloží na úrok do banky, to bude stačit na její pohodlné žití. Kaftan chce dceři ukázat peníze, ale zjistí že byl okraden. Zakáže Valentinovi, aby kohokoli pouštěl z domu. Julie nemůže snést výčitky svědomí, ale také nemá sílu říct otci, že ho okradla.

Edmunda navštívil jeho přítel Esdavi. Edmund není lehkomyslný hýřil, jak se o něm všichni domnívají. Má přehled o všem, co se děje v obchodním světě. Je moderním upírem. Podepisováním směnek, které musí otec zaplatit z vlastního majetku, chce docílit krachu otcovi firmy a na troskách postavit firmu vlastní, která se bude řídit zákony moderního národního hospodářství. K tomuto upírství vychoval Edmunda Esdavi.

Pan Kaftan se shání po ukradených penězích, až nakonec všichni skončí u Edmunda v pokoji. Edmund poví otci, že krach jeho firmy byl naplánován. Ukradené peníze se najdou u Edmunda v pokladně a Edmund řekne panu Kaftanovi, že je ukradla jeho dcera. Esdavi vypráví o zločinech, kterých se Kaftan a starý Bohutínský dopustili na jeho matce a otci, když byli mladí a snažili se dosáhnout úspěchu. Ani jejich minulost tedy není bez viny. Esdavi se chtěl Bohutínskému, který nepřímo zavinil smrt Esdaviho matky pomstít tím, že z jeho syna učinil moderního upíra. Kaftan povolí Julii, aby se provdala za Edmunda, ta mu sice odpouští podvod, jakého se na ní dopustil, když si řekl o tolik peněz pro svého otce a přitom je chtěl jen pro sebe, ale odmítne si ho vzít. Pan Kaftan pomůže Bohutínskému zachránit jeho firmu a odjíždí zpět do Plzně. Mladý a starý Bohutínský se usmířili.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist