<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jakub Arbes

ŠTRAJCHPUDLÍCI
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Jedná se o sociální román. "Štrajchpudlíci" je hanlivé označení tiskařů v továrně vyrábějící kartony.

První část románu tvoří jednotlivé dějové obrazy, které se teprve později skládají v souvislý celek.

Na letohrádek poblíž Prahy přijíždí posel od továrníka Richarda Weinfurta s dopisem pro jeho mladou ženu Elvíru. Ta teprve nyní poznává, že poslem je bratr manžela Karel, o kterém nikdy neslyšela. Vztah obou bratrů je opředen tajemstvím, neboť Karel pracuje jako obyčejný dělník v Richardově továrně. Téhož dne odchází jakási dívka z domova a ubírá se navzdory prudké sněhové vánici k Praze. Cestou se jí, již značně zesláblé a unavené, ujímá forman Prokop Weinfurt - další Richardův bratr. S hrůzou zjišťuje, že je dívka v pokročilém stavu těhotenství. V dílně mistra ševcovského Víta se pracuje dlouho do noci. Znenadání někdo zatluče na okno. U dveří stojí forman Prokop, v ruce drží novorozeně a prosí o přístřeší pro ně i jeho ubohou matku. Mistrová se jich okamžitě ujímá, se souhlasem souseda je ubytovává v jeho světničce. Sousedem je Karel Weinfurt. Velká část románu nyní pojednává o způsobu života dělníků a o vztahu mezi bratry - Karlem a Richardem. K podivu všech se mají oba rádi, respektují jeden druhého, ale zastávají zcela odlišný postoj k životu. Karel je jakýmsi předákem dělníků, hájí jejich zájmy. Uvědomuje si, že tuto generaci již těžko změní. Snaží se však prosazovat vzdělávání dětí a omezení jejich práce. Richard bere názory svého bratra vážně, zřizuje pro děti možnost vyučování. Karel na oplátku uklidňuje dělnické bouře a dociluje toho, že dělníci pracují šest dní v týdnu. Výroba se zvyšuje, Richard může splnit dodávky svých klientů.

K rozuzlení spletitého děje dochází jednoho zimního večera. Karel navštěvuje ve své světničce mladou matku, začnou hovořit, jeden druhému se svěřují se svými životními osudy. Dozvídáme se, že bratři pocházejí z velmi chudé rodiny, rodiče jim v útlém věku zemřeli. Chlapci se museli starat sami o sebe. Prokop zůstal pracovat na vesnici, Karel začal pracovat jako pomocník štrajchpudlíků v továrně, staral se o nejmladšího Richarda. Podařilo se mu našetřit peníze a nechal Richarda vystudovat. Ten se stal právníkem a později se oženil s jednou bohatou vdovou. Žena brzy zemřela a Richard zdědil velký majetek. Karel nikdy nepřijal peníze od bratra proto, že nebyly získány prací.

Mladá matka se svěřuje Karlovi, že narozené dítě je synem Richardovým. V tu chvíli vchází do domu chůva se synem Elvíry. Hledá zde dočasnou pomoc, neboť se převrhly saně, na kterých přijížděli mladí manželé z letohrádku do Prahy. Na pohovce tak leží vedle sebe nevlastní bratři. V nestřežené chvilce jim Karel zamění oblečky i místa, kde spí. Chůva odnáší nepravé dítě. Karel slibuje mladé matce, že se o ni i dítě postará.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist