<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jindřich Šimon Baar

HANÝŽKA A MARTÍNEK
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Příběhy a zážitky vesnických dětí od Šimona Jindřicha Baara se pozvolna stávají školní četbou. Všichni, kdo si tuto knihu přečtou, pochopí proč.

Osu celého vyprávění vytvářejí dvě dětské postavičky, Hanýžka Králová a Martínek Klika. Zažívají radostné i chmurné chvilky. Přestože jsou nerozluční kamarádi, dostávají se často do sporů, které vyplývají z hrdé povahy chodského člověka. Od útlého mládí musí pilně pracovat, každý má svou povinnost. To vše působí na vývoj jejich charakteru. Kniha začíná podzimem. Děti pasou dobytek, pálí ohníčky, hrají různé hry. Podzim však také znamená návrat do školních lavic. Většina dětí mohla navštěvovat školu jen v zimě, kdy nebylo v hospodářství tolik práce. Hanýžka šla do školy poprvé. Pan učitel Jindřich byl velmi přísný, vzbuzoval v ní strach. Když jí dal vypočítat příklad, nemohla ze sebe vypravit kloudného slova, nakonec se sebrala a utekla. Nechtěla více do školy jít, ale musela. Brzy se však škola stala pro ni rájem, neboť u ní pan učitel objevil nesmírné hudební nadání, často ji nechal při svých housličkách zpívat, stala se jeho oblíbenkyní. Od té doby nebylo pilnější žačky. V zimě panuje v Klenčí čilý kulturní ruch. Přijíždí komediant Šmíd se svými loutkami, na faře i ve škole se muzicíruje. Učitel i farář Fastr podporují lid ve vlasteneckých snahách. V kostele se zpívá česky, o Vánocích se hraje Rybova vánoční mše. Všeho se účastní i děti. Po večerech se hospodáři scházejí na besedu, hospodyně spřádají len. Přes den děti užívají zimních radovánek, muži prohrnují cesty, opravují porouchané nářadí. Jaro je plné starých tradic. Děti vynášejí "zimu", na Zelený čtvrtek chodí drkači, děvčata malují na pomlázku vajíčka, chlapci shánějí nejdelší proutky kočiček na svěcení. Všichni se připravují na krásný průvod o Božím těle. Nastává opět příprava k pastvám a jarním pracím. A je tu léto spolu s poutěmi, prázdninami, ale i s různými pohromami, ničivými bouřemi. Čas uplynul jako voda a děti pomalu dospívají. Martínek odchází do Brodu do učení na řezníka, Hanýžka vyrostla v krásnou dívku.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist