Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

William Blake


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

William Blake - životopis

William Blake
[28.11.1757-21.8.1827]

Anglický malíř, syn londýnského obchodníka, navštěvoval od desíti let kreslířskou školu. 1772-79 se učil u rytce J. Basira, pro něhož kopíroval gotické obrazy ve Westminsterském opatství. 1779-80 studoval na londýnské akademii, kde projevoval vyslovený odpor proti akademické výuce, kreslení podle antik a podle modelů. 1780 se Blake osamostatnil jako grafik a ilustrátor. Spřátelil se sochařem J. Flaxmanem a švýcarským malířem H. Füsslim. 1782 se oženil s Kateřinou Butcherovou, která mu pomáhala kolorovat rytiny. Po neúspěšném pokusu vést tiskařský obchod se stýkal se společenskými reformátory a pomýšlel i na politickou dráhu. 1800-03 pracoval jako grafik pro básníka W. Hayleye ve Felphamu v Sussexu. 1809 uspořádal samostatnou výstavu v krámě svého bratra, jež skončila naprostým neúspěchem. 1818 se spřátelil s malířem J. Linnellem, ktrý ho seznámil s akvarelistou a astrologem J. Varleyem; oba malíři tvořili jádro přátelského kroužku kolem Blakea v posledních letech jeho života.

Význam Blakea jako jedné z nejvýznamnějších osobností romantismu ocenilo až 20. st. V jeho díle se prolíná tvorba básníka, mystika a visionáře s tvorbou malíře a především kreslíře a grafika. Už jako dítě sbíral reprodukce podle děl Raffaela, Michelangela a Dürera a během učení se seznámil se středověkým uměním. Blakeova díla do 1790 nevynikají osobitostí a lze je řadit do předromantického historického malířství. 1789 vydal knihu básní Písně nevinnosti a 1794 Písně zkušenosti; stejně jako prorocké knihy Kniha o Thelovi, 1789, Podoby dcer Albionových, 1793, jsou tištěny jeho vlastní technikou kterou nazval "iluminovaný tisk"; text napsaný přímo na desku doprovodil kresbou. Desku vyleptal a provedl v různých barvách několik obtisků, které pak akvarelem vykoloroval. Již od dětství měl Blake vizionářské stavy; ve zralém věku usiloval vytvořit vlastní mystickou filosofii, navazující na J. Böhma, Paracelsa a E. Sweneborga. Zabýval se problémem zla a stal se manicheistou.

V druhé polovině devadesátých let vytvořil řadu velkých barevných monotypů technikou, kterou sám vynalezl: na desku nanesl silnou vrstvu temperových barev a pořídil z ní několik obtisků, jež pak dokončil perokresbou inkoustem a akvarelem. Témata si vybíral z bible, Shakespeara, Miltona i z vlastní bohaté představivosti; jejich symbolický obsah je často mnohovýznamný a svědčí o Blakeově myšlenkové originalitě. Zároveň maloval malé obrazy na biblické náměty temperou a akvarelem. Po 1800 pracoval na velkém mystickém eposu Milton a ilustracích k Blairově knize The Grave (1808), 1804-18 na velké symbolické knize Jeruzalém; pouze jediný úplný exemplář tohoto díla sám koloroval. V posledních letech se zabýval ilustracemi ke knize Job a k Dantově Božské komedii.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Jane Austenová: balíček 6 elektronických knih (PDF+ePub)     za 262  157 Kč (-40%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist