Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Ray Bradbury


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Raymond Douglas Bradbury - životopis

Raymond Douglas Bradbury
[22.8.1920-5.6.2012]
Raymond Douglas Bradbury - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Americký povídkář, romanopisec, scénárista, esejista a Ray Douglas Bradbury se narodil roku 1920 v městečku Waukegan (Illinois) rodině anglických osadníků. Jeho matka Esther Moberg byla švédského původu a dbala na to, aby syn nebyl ochuzen o základy evropské kultury. Od dětství ho seznamovala také s řeckou, římskou a severskou mytologií. Sama byla obdivovatelkou filmového umění a své nadšení přenesla i na syna, který svůj zájem rozšířil ještě o divadlo, cirkusy, kouzelnická předstvení a komiksy (to byl také zdroj inspirace pro jeho povídky), byl nadšeným čtenářem Edgara Allana PoeaEdgar Allan Poe
[19.1.1809-7.10.1849]
, Edgara R. Burroughse, Ambrose Bierceho a H. P. LovecraftaHoward Phillips Lovecraft
[20.8.1890-15.3.1937]
.

Ve dvanácti letech se Bradbury s rodinou přestěhoval do Tusconu v Arizoně. Jeho otec přišel o práci a v té době se v Rayovi zakořenilo silné sociální vnímání a cítění. V Tusconu sice strávil pouze rok, ale považuje toto období za jedno z nejkrásnějších. Hrál a zpíval při ochotnických představeních, v rozhlasové stanici předčítal v pořadech pro děti a poprvé se pokoušel psát.

Pak se Bradburyovi přestěhovali do Los Angels, kde autor žije dodnes, již více než šedesát let. Na tamní střední škole navštěvoval dramatický kroužek a přispíval do školních časopisů. Vzdělání ukončil v roce 1938 v osmnácti letech a rozhodl se pro spisovatelskou dráhu. Několik prvních let se živil jako kamelot a jeho první povídky vyšly v časopise Weird Tales začátkem čtyřicátých let.

V roce 1947 se Ray Bradbury oženil s Margueritou, se kterou se seznámil v knihkupectví a nakladatelství. V témže roce vydává svou první debutovou sbírku Dark Carnival (Temný karneval). O tři roky později vydává The Martian Chronicles (Marťanská kronika) a okamžitě je z něj hvězda první velikosti. Marťanská kronika u nás poprvé vyšla v roce 1959.

Ray Bradbury má u nás své čtenáře i mezi těmi, kteří nejsou vysloveně fanoušky science fiction. Možná to způsobil jeho téměř básnický jazyk a dokonalý literární styl, možná je to odraz toho, že na rozdíl od „tvrdé SF“ nikdy nekladl důraz na fyzikální věrohodnost prostředí a děje. Šlo mu vždy o něco zcela jiného: Rekvizity science fiction používal jen proto, aby zkoumal člověka, jeho morální úroveň, různost povah a charakterů, jeho psychologické meze, a aby okouzloval čtenáře i sama sebe fantastickým „kdyby“.

Své povídky často shrnoval do reprezentativních sborníků. Většina Braduryových příběhů se odehrává v jeho rodném městě Waukegan nebo v jeho okolí. Bradbury celkem vydal přes 400 samostatných povídek.

Bradbury ovšem nepsal jen povídky nebo sci-fi romány, byl rovněž autorem divadelních her, scénářů, článků, esejů, předmluv, doslovů, knižních i filmových recenzí, horrorů, básní a zabrousil dokonce i do detektivního žánru románem Smrt je osamělá záležitost (1985). Těžištěm jeho tvorby však zůstávají povídky.

Z románové tvorby, kromě Marťanské kroniky, to byla díla Pampeliškové víno (1957), Cosi zlého visí ve vzduchu (1962), a především 451 stupňů Fahrenheita (1953), které bylo i zfilmováno.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist