Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Charles Bukowski


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Charles Bukowski - životopis

Charles Bukowski
[16.8.1920-9.3.1994]
Charles Bukowski - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]
[7] [8] [9] [10]

Charles Bukowski se narodil 16. 8. 1920 v Andernachu v Německu jako Heinrich Karl Bukowski. Když mu byly 3 roky, rodiče (otec sloužil u americké okupační armády, matka byla rodilá němka) se díky zhroucení německé ekonomiky přestěhovali do USA. Po příjezdu se z malého Heinricha stal američtější Henry. Usadili se v Los Angeles, kterému zůstal věrný bezmála padesát let. Dětsví bylo velmi problematické, zejména vztah s otcem, který ho často bil, byl velmi komplikovaný. V roce 1936 nastoupil na vyšší střední školu, začal navštěvovat místní knihovnu a začal také, ze začátku potají, pít po barech - díky svému akné ("vředy velikosti jablek", akne vulgaris) vypadal starší a proto mu asi nalívali. Maturoval v roce 1939. Blíže a hlavně veseleji se o Bukowském drsném dětsví můžeme dozvědět v knize Šunkový nářez (Ham on Rye):

"Ach bože. No rodiče byli původem Němci. Matka se tam narodila; a rodina mého otce byli Němci i on pocházel z Pasadeny. Táta mě mlátil řemenem na ostření břitvy. A matka ho v tom podporovala. Takže tvrdá kázeň po celou dobu, ale skoro žádná láska mezi námi. Ale byl to dobrý trénink, připravilo mě ne to, jaký svět je. Když se dneska dívam na jiné děti, řekl bych, že mě naučili jednu věc - moc nebrečet když se něco nedaří."

Svoji první báseň ve dvaceti letech, ale pak psaní básní na čas nechal. Vystřídal mnoho zaměstnání, byl dokonce vzat do vazby pro podezření, že se vyhýbá vojenské službě.Seznámil se také se svým "alkoholickým osudem Jane (byla o 11 let starší). Poté nasledovala práce  na Poštovním úřadě, kde nakonec zůstal celých deset let. Po deseti letech celodenního chlastání a intelektuálního úpadku Bukowski odešel od Pošty a během následujících tří týdnů napsal patrně svoji nejznámější novelu Post Office (1971). Nyní se stal spisovatelem.Bukowski je někdy obecně považován za "beatnického spisovatele", ačkoliv se nikdy nespojoval s představiteli "beatniků" jako byl Jack Kerouac, Allen Ginsberg a dalšími v dobrém slova smyslu "beatniky". Jeho styl, který se vyznačoval smyslem pro bezprostřednost a odmítáním standartních struktur, mu vynesl přízeň v řadách čtenářů "beatniků" a také ho "dostal" do diskusni skupiny  alt.books.beatgeneration. Bukowski byl velmi plodný spisovatel. Není přesně známo kolik toho přesně napsal ; mnoho napsaných věcí neposlal vydavateli vůbec a nebo se někde ztratily. Doslova chrlil básně, mnohdy různé kvality, posílal je do všech možných novin a časopisů, hodně zůstalo neotištěno a nevráceno.

Většina Bukowského prací je napsaáno na základě vlastních zkušeností. Například v Šunkovém nářezu (Ham on Rye) autobiograficky popisuje svoje dětství, dospívání  a také svůj vlastní charakter. Autobiografickou postavou většiny jeho novel je Henry Chinaski, jenž je jakési alter ego Charlese Bukowského.

Bukowski začal být více znám až po promítání filmu Barfly, po kterém bohužel u nás není vidu ani slechu. Bukowski napsal scénář, a dokonce se podílel na produkci filmu ve kterém hráli  Mickey Rourke v  roli Henry Chinaski/Bukowski a Faye Dunawaye v roli Bukowského dlouholeté pijácké přítelkyně Jane C. Barker. Film byl produkován Francisem Fordem Coppolou.

Bukowski byl znám mezi širší veřejností hlavně díky filmu a také nejslavnější knize Poštovní úřad, obecně je nejvíce znám jako básník.  Poezie byla vydána v několika knihách, u nás byla pouze přeložena kniha Básně 1974-1978. Je zřejmé, že Bukowski byl díky své práci velkým milovníkem hudby. Je zde zajimavý kontrast mezi jeho realistickým pohledem na svět o kterém psal, o světě plném chlsatu, žen  a dostihových sázek a klasickou a romantickou hudbou, která byla jakýmsi pozadím když psal. I kdyby ničím jiným tak aspoň oblíbeným hudebním žánrem se Bukowski lišil od ostatních "beatniků". Bukowského nejvíce zaujala romantická hudba, zvláště pak Mahler a Brahms. Zajimavé je, že v noci, kdy většinou tvořil a pil, poslouchal rádio v naději že usliší Mahlera, ovšem celé symfonie se v rádiu asi zrovna často nehrají... Charles Bukowski zemřel 9. března 1994 v San Pedru v Californi, krátce po tom co dokončil svoji posledni novelu.

Další životopisy: [1] [2] [3

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist