Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

William Burroughs


[životopis] [dílo] [odkazy

 

William Seward Burroughs - životopis

William Seward Burroughs
[5.2.1914-2.8.1997]
William Seward Burroughs - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Narodil se v St. Louis (Missoury) a zemřel uprostřed léta roku 1997 v Lawrence (Kansas). Na Harvardu absolvoval anglickou literaturu a při cestě po evropě studoval chvíli ve Vídni medicínu.
V průběhu života mnoho cestoval a dlouhou dobu pobýval mimo USA - žil v Mexiku, Tangeru, Paříži a Londýně. Důvodů pro to měl několik, ale určitě velkou roli sehrál fakt, že v USA zastřelil nešťastnou náhodou svou ženu při hře na Viléma Tella (tvrdil, že byl posedlý duchem, neboť jinak byl vynikajícím střelcem), a proto musel na dlouho zmizet. Pravdou je také to, že jako homosexuál to neměl v "zemi svobody" lehké a jako experimentátor s a uživatel drog (lehce konopí, opium, morfium, heroin), byl neustále štván jako lovná zvěř.
Vydal se pryč, kde se mu dařilo mnohem lépe a byl ve větší pohodě (ovšem prohlubovala se i jeho závislost na heroinu - celkem byl těžce závislý 15 let). Kromě drog byl všude lepší přístup i k mladým chlapcům a ve městech, kde se zdržoval on, byla i spousta dalších pohodových svobodomyslných lidí, se kterými se stýkal.
Mimo užívání života se však věnoval i jiným věcem. Psal spoustu textů, podnikl výpravu do amazonské džungle, kde pátral po tajemné domorodé droze yage, kterou nakonec i objevil a vůbec se věnoval problematice ovládání lidí a manipulace.
Časem se vrátil zpět do USA, zbavil se heroinové závislosti, vyšla mu spousta knih (některé napsal uprostřed závislosti, jiné později, ale velmi často vycházel právě z textů psaných pod vlivem drog, jež pak postupně různě upravoval; o Nahý oběd vedl soudní spor s cenzurou, jež knihu jako obscénní zakazovala) a věnoval se i jiným druhům umění než jen literatuře. Točil filmy, nahrával mluvené slovo a tvořil různé koláže. Hodně také experimentoval se svými starými texty, které různě stříhal a míchal. Při své neobvyklé tvorbě objevil buď sám či se spolupracovníky několik nových uměleckých postupů. V roce 1992 se pak podrobil siouxkému vymítání ducha, který byl dle šamana, jež akt prováděl nesmírně silný.
Byl vůdčí osobností beat generation a jeho tvorba a život zaujaly a ovlivnily spousty lidí, kteří se jím nechali inspirovat (např. podnítil vznik několika hudebních skupin). Mimoto ve své tvorbě poukázal na či přímo odhalil spoustu špinavých praktik různých mocných organizací (stát, policie, ...). Byl jiný a tudíž velmi nepohodlný. Dokázal se tomu ale postavit a bojoval s tím docela úspěšně celý život.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist