<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karel Čapek

JUVENILIE
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023


Stáhnout tuto knihu v PDF a ePub
    1   >

 

POKUŠENÍ BRATRA TRANQUILLA

Bratr Tranquillus utekl z kláštera a odešel na poušť, neboť byl velmi zbožný a nemiloval světského ducha, jaký se tenkráte v klášteřích rozmáhal. Na poušti žil velmi svatě a příkladně, takže z širého okolí scházeli se lidé poslouchat jeho moudrá a přesvědčivá slova. Ale ježto světci obyčejně bývali souženi zlými duchy, kteří usilovali odvrátiti je od bohabojného a ctnostného života (jak máme několik pozoruhodných případů), býval navštěvován také on jedním přítulným a poněkud sentimentálním ďáblem, který za vlažných melancholických večerů pokoušel se o poustevníkovu svatost nahatými ženuškami, jež si počínaly zcela nezpůsobně a roztomile, čemuž ovšem světec s úctyhodnou trpělivostí odolával. Zato ve dne býval ďábel nucen vyslechnouti světcova zbožná rozjímání a podroboval se jim bez zřejmého zdráhání. Tak žili spolu ve shodě velmi pěkné.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist