<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karel Čapek

ZAHRADNÍKŮV ROK
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Recenze

Karel čapek nás ve své knize seznamuje s celoroční prací aktivního zahradníka, s jeho pocity, povinnostmi, radostmi i zklamáními. Když se člověk rozhodne založit si zahrádku, obyčejně si přizve ku pomoci zkušeného zahradníka, který mu poskytne své drahocenné rady. V lednu je obyčejně zima a plno sněhu a všichni zahrádkáři se děsí, neumrzne-li jim nějaká rostlinka. Nejraději by ve své oddanosti rostlinky přikryli vlastními svršky, jen kdyby to trošičku pomohlo. V únoru obvykle přicházejí oblevy, studené deště a smrště se silnými větry, jež bezmocným zahradníkům drásají nervy. V březnu začínají kypřit půdu a nakupovat nová semínka a sazenice. V dubnu už zahradníci pilně pracují v terénu, načež zjistí, že pro polovinu zakoupených sazenic na zahradě nemají místo. V květnu jim pak některé giganty přerostou přes hlavu, nebo naopak ani nevzklíčí. Červen je ten pravý měsíc pro sečení trávy a při červencovém kypření půdy zahradník obyčejně v půdě nalézá ztracené předměty, které tam omylem zakopal na jaře. V srpnu odjíždějí zahradníci s těžkým srdcem na letní byt a své zahrádky svěřují do péče přátel. V září opět nakoupí nové sazenice. Listopad je měsícem věčného přesazování. V říjnu zarmouceně sledují, jak rostlinky přestávají růst, ale zato pekelně rozšiřují své kořínky. No, a v prosinci zahradníkům nezbyde než si založit malou zimní zahradu ve své ložnici a těšit se na další jaro. Kniha je napsána s nadsázkou a autor v ní zúročuje své letité zkušenosti z oblasti zahrádkaření.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist