<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Orson S. Card

ENDER 3
Mluvčí za mrtvé
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Román Mluvčí za mrtvé je třetím díle Enderovy série (název originálu: Ender Wiggin: Speaker for the Dead) a zprvu chronologicky následoval po prvním dílu série Enderova hra (Ender's Game, 1985), nicméně autor v roce 2008 napsal díl Ender ve vyhnanství (Ender in Exile), jež má být pokračováním Enderovy hry, tudíž kniha Mluvčí za mrtvé (1986) se v sérii posunula o jedno místo.

Stručný děj

Enderovo vítězství ve válce s termiťany otevřelo lidské rase víc než sedmdesát planet. Pod vedením Hvězdného kongresu lidstvo osídlilo Stovku světů.

Ender celý život nesl tíhu viny, že vyvraždil celou civilizaci, a stal se prvním Mluvčím za mrtvé.

Uběhly tři tisíce let. Kdokoli může kdykoli zavolat Mluvčího. A jeho úkolem je vysvětlit a obhájit mrtvé i živé. Za čí smrt bude Mluvčí hovořit na planetě Lusitania? Unese lidstvo tíhu kontaktu s nehumanoidní inteligentní rasou?

 

Zatímco předchozí díl Enderova hra byl spíše psychologického rázu, nešetřil bitvami, boji, strategiemi válčení, tak Mluvčí za mrtvé je naopak filosofického ražení, plný myšlenek autora, ale i sci-fi proudu od xenobiologů, umělé inteligence Jane atd. Neustále se pokoušíme očistit hřích Enderovy xenocidy, sžít se s prasečíky a znovu narozenými termiťany. Fascinuje nás možnost cestování "časem" nadsvětelnou rychlostí. Představa, že za 3143 let budeme osidlovat jiné planety, díky relativitě nebudeme stárnout a vůbec budeme dělat další zatím nedostižné věci, je ohromná. Lituji a zároveň jsem ráda, že žiji v 21. století na Modré planetě, neznám rituály prasečíků a jiných raman, framping či varelse. Zkrátka naprosto souhlasím s mnoha kritiky, že tuto knihu řadí i po tolika letech na vrcholné příčky nejen sci-fi knih. Nezbývá než doufat, že se brzy dočkáme i filmového zpracování.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist