Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Orson S. Card


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Orson Scott Card - životopis

Orson Scott Card
[24.8.1951]
Orson Scott Card - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Orson Scott Card je jedním z nejznámnějších amerických spisovatelů science fiction a fantasy. Klasikou v těchto žánrech se stal jeho román Enderova hra.

Orson Scott Card se narodil roku 1951 v Richlandu (Virginie) do staré mormonské rodiny. Ještě jako dítě se s rodiči přestěhoval do San Matea v Kalifornii. Když v roce 1964 získal jeho otec místo na Arizonské státní univerzitě, odstěhovala se rodina Mesy v Arizoně. O tři roky později se Cardovi přesunuli do Salt Lake City v Utahu. Card poté studoval na tamní univerzitu, kterou absolvoval v roce 1981. Mezitím (1971–1973) ovšem působil jako mormonský misionář v Brazílii. V květnu 1977 se oženil, o rok později se mu narodilo první z jeho celkem pěti dětí.

Card debutoval sci-fi romány Hot Sleep a Capitol. Největší slávu mu však přinesla románová série zvaná Enderova sága, z nichž se klasikou stal již první díl Enderova hra, získal ceny Hugo a Nebula (podobně jako pokračování Mluvčí za mrtvé). Existuje také paralelní stínová série tvořená knihami Enderův stín, Hegemonův stín, Stínové loutky a Obrův stín. Kromě toho napsal Card také několik románů ze současnosti (Lost Boys, Treasure Box) a fantasy román Enchantment), spolupracoval s filmovými tvůrci, podílel na komiksech, v osmdesátých letech 20. století dokonce napsal několik technických článků.

Kromě spisovatele je Card je také aktivní politický přispěvatel a mluvčí. Krátce po teroristických útocích 11. září 2001 začal psát sloupek pro místní noviny Greensboro Rhino Times nazvaný nejprve "War Watch", později přejmenovaný na "World Watch". Přesože je demokrat, slovně podpořil amerického prezidenta George W. Bushe ve válce v Afghánistánu a Iráku, podpořil také Patriot Act a americkou podporu státu Izrael. Odsoudil také sňatky mezi jedinci stejného pohlaví a aktivity proti globálnímu oteplování. Na druhou stranu podporuje vládní výzkum alternativních enrgetických zdrojů a odklon od využívání fosilních paliv.

V roce 2005 se Card stal profesorem na virginské univerzitě v Buena Vistě.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist