Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Neal Cassady


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Neal Cassady - životopis

Neal Cassady
[8.2.1926-4.2.1968]
Neal Cassady - fotografie
[1] [2] [3]

Neal Cassady se narodil v utahském Salt Lake City. Od malička byl vychováván na alkoholu závislým otcem v hotelu na Larimer Street v Denveru. Už od útlého dětství se mu nevyhýbaly žádné průšvihy a problémy. Jako nezletilý zlodějíček aut prošel mnoha nápravnými zařízeními a polepšovnami. Už v této době hodně cestoval a užíval života, jak nejlépe uměl (s pomocí alkoholu a marihuany). Neal procestoval celý americký kontinent, seznámil se s nejrůznějšími drogami a našel si spoustu přátel. Autor jedné jeho pozdější bibliografie Neala nazval "Johnym, rozsívačem marihuany".

V prosinci roku 1946 zajel navštívit svého přítele na Kolumbijskou univerzitu. Zde se seznámil s Jackem KerouacemJean Louis Lebris de Kerouac
[12.3.1922-21.10.1969]
, Williamem BurroughsemWilliam Seward Burroughs
[5.2.1914-2.8.1997]
a Allenem GinsbergemIrwin Allen Ginsberg
[3.6.1926-5.4.1997]
, do kterého se zamiloval. S Jackem se spřátelili natolik, že společně podnikli několik cest po Spojených státech a Mexiku. Společně taky vyzkoušeli nejrůznější drogy jako benzedril, marihuanu a peyot a taky hodně pili. Díky těmto cestám později Jack Kerouac napsal legendární román Na cestě. Pokaždé, když se někde utábořili Jack hned začal zapisovat všechna dobrodružství. Často se však potýkal s problémy, nějak nemohl najít ten správný styl. Na nějakou dobu dokonce s psaním přestal až když v jednom z Nealových dopisů našel to pravé. Způsob Nealova vyjadřování, rychlé návaznosti myšlenek a "automatické psaní" se později stalo beats více než vlastní.

Neal Cassady se několikrát oženil a měl i několik dětí. Nakonec zůstal s Carolyn Cassadyovou v Los Gatos na okraji San Jose, kde si našel práci jako výhybkář na železnici. I s Carolyn však stále udržovali styky s Jackem, Allenem a ostatními. V roce 1960 (Jack byl v té době závislý na alkoholu) podnikl Neal novou sérii tuláckých výprav. Na Jackovo místo se dostal mladý novelista Ken KeseyKen Elton Kesey
[17.9.1935-10.11.2001]
, který v té době v Kalifornii experimentoval s "kyselinou" ve skupině "Merry Pranksters". Když Ken organizoval výlet v psychadelickém autobuse do New Yorku, Neal byl tím šílencem, co seděl za volantem. Tento super výlet pak popsal Wolf ve své knize The Electric Kool-Aid Acid Test.

Neal dokonce uspořádal v New Yorku party na seznámení Kena s Jackem Kerouacem. Toto střetnutí však nenaplnilo Nealovy předpoklady. Jack uražen Kenovým lehkomyslným zacházením s americkou vlajkou, ji zachránil, znovu složil a odešel.

Po jedné bláznivé party v roce 1968 se Neal vydal vedle opuštěné železnice do 20 km vzdáleného města, cestou však usnul. Měl na sobě jenom tričko a kalhoty, byla to mrazivá deštivá noc a tak ho druhý den našli už v kómatu. Neal Cassady zemřel vzápětí v nemocnici v mexickém San Miguel de Allende. Jack Kerouac zemřel rok poté. Nealův nedokončený životopis byl vydaný až posmrtně.

Ačkoli Neal Cassady stál dá se říci v pozadí hnutí a během svého života vůbec nepublikoval, je Beat generation s jeho postavou pevně spojeno. Stal se nepostradatelným přítelem a pomocníkem mnoha vůdčích osobností a na každého zapůsobil svým osobitým způsobem. Ztvárnil hlavní postavu v několika knihách např. Go od J. C. Holmese, v KerouacověJean Louis Lebris de Kerouac
[12.3.1922-21.10.1969]
románě Na cestě a v The Electric Kool-Aid Acid Test od Wolfa. Zpívali o něm legendární Greadful Death v písni The Other One a objevil se i v básni Howl od Allena GinsbergaIrwin Allen Ginsberg
[3.6.1926-5.4.1997]
.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist