<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Anton Pavlovič Čechov

VIŠŇOVÝ SAD
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

"Dělit lidi na úspěšné a neúspěšné znamená dívat se na lidskou přirozenost z omezeného a předpojatého hlediska. Jste vy snad úspěšný? A co já? A co Napoleon? Člověk by musel být bůh, aby rozeznával úspěšné lidi od neúspěšných a nedopouštět se přitom omylů..."

 

Čechovovo drama Višňový sad je jedno z jeho nejvydařenějších děl, které nám dává pravdivé a objektivní svědectví o zkomírajícím životě šlechticů na ruském venkově. Panství, situované daleko od centra Evropy a evropského kulturního a pokrokového centra, společně s Ruskem beznadějně zaostává za tehdejší dobou. Tento skuz se ostatně Rusku až dodnes nepodařilo dohnat.

Čechovova dramata jsou jistou zvláštností; většinou totiž nemají pouze jednoho hrdinu, ale ústředními postavami dramat bývají postavy jiného postavení a založení. Takto Čechov mistrně demonstruje vztahy na ruské venkově 19.století a současně vytváří model ruské společnosti. Výsledkem tohoto rozložení hlavní úlohy na více postav je zdůraznění vzdálenosti postav a jejich vztahů na veřejnosti I v soukromí. Žádná z postav se nedá "rozpitvat", protože je u ní dokonale zpracována pouze ta vlastnost, která odpovídá společenské vrstvě postavy. Podle každé postavy se dá odhadnout klima, ve kterém se pohybuje. Tak se nám vynořuje celá mozaika lidských charakterů a čím dál jasněji ji vidíme, tím zřetelněji nám vyniká tělesnost postav, které ji skládají.

Psaním povídek se Čechov naučil sepnout postavy nerozlučně s jejich přirozeným prostředím: lidé a místa spolu nenásilně splývají. Naučil se vykreslit osobnost jak tím, co dělá, tak tím co nedělá, a při vynucené úspornosti krátké povídky tomusí ukázat i jen malý úsek povídky. Tuto "strategii" též uplatnil ve Višňovém sadu, kde mnoha rychlými a lehkými poznámkami po celou dobu pomalu vykresluje všechny postavy do nejmenších podrobností tak, jak ji vidíme my, tak, jak vidí sama sebe, a jak ji vidí druzí. Celý příběh vypadá jako dramatický, do podrobností vypracovaný těsnopis. Příběh vypadá na první pohled banálně, ale ve skutečnosti jsou v něm mnohem hlubší myšlenky. Je také velmi reálný a ve své podstatě pratkicky normální.

Na celý Višňový sad by se mohlo dívat ze tří různých pohledů (alespoň podle mě). První pohled je pohled pravdy a příběhu samotného. Vyprávění tohoto příběhu je velmi zajímavé a lidské. Byl by velký omyl tvrdit, že hra nemá zábavnou zápletku. Je naopak plný neočekávatelných zvratů, událostí, nápadů a nálad. Vybavuje se nám zde příběh rodiny Gajeva, Raněvské a dalších postav. Je to skutečný příběh, zasazený do historie, do obecného života ruského venkova; jeho poutavost tkví právě ve způsobu, jakým ukazuje, jak a kde žijí.

Druhý pohled zachycuje příběh rodiny z pohledu času, z pohledu hostorie. Zde historie figuruje jako cíl yvprávění. Tady je nejzajímavější pohyb společenských tříd v jejich ?dialektických? vztazích, proměny charakterů a věcí jakožto přesuny vlastnictví. postavy jsou zde zajisté také "lidskými tvářemi", ale z tohoto pohledu představují pouze část dějinného pohybu: majetnou bužoazii, která pomalu odumírá a odchází, a novou kapitalistickou třídu, která je na vzestupu a zmocňuje se majetku.

Konečně třetí pohled na Višňový sad je pohled života. Je to vlastně skříňka lidského dobrodružství; člověka, ktarý se narodí, vyrůstá, žije, miluje a nenávidí, vítězí a prohrává, chápe a nerozumí, odchází a umírá. Je to věčná parabola. Z tohoto pohledu vidíme postavy také z hlediska pravdivosti příběhu, ale také navíc v jakémsi podobenství o lidském osudu. Jsou tu staří šlechtici a sužební, mladí studenti... je to dobový obraz člověka a lidí.

Čechov vypráví příběh s puntičkářskými detaily, které částečně působí, jakoby autor viděl příběh skrz klíčovou dírku. Postavy mají v sobě určité symboly specifické pro tuto část lidských dějin - například postava věčného studenta Trofimova.Celkově shrnuto je Višňový sad dramatem v pravdě geniálním a velkolepým.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist