<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Miguel Cervantes
překlad: Václav Černý, Vladimír Mikeš

DŮMYSLNÝ RYTÍŘ DON QUIJOTE DE LA MANCHA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Vrcholné dílo španělského prozaika, dramatika a básníka, jež se stalo trvalou součástí světové literatury. Na osudu dvou protikladných postav, potulného rytíře­ idealisty Dona Quijota a jeho zbrojnoše, dobromyslného sedláka Sancho Panzy, autor zobrazil odvěký lidský konflikt, boj ideálu se skutečností.

Hrdinou románu je zchudlý vesnický zeman Don Quijote, který je vášnivým čtenářem dobrodružných rytířských románů. Tato záliba ho však přivádí o zdravý rozum. Zhlédne se totiž v rytířském světě plném ideálů, hrdinství, ctnosti a lásky a rozhodne se, že zašlou slávu rytířství obnoví. Vyzbrojí se starým kopím a štítem a na vyhublém a sešlém koni se jménem Rocinanta se vydá do světa za dobrodružstvím. A protože každý hrdina má svou dámu, za dívku svého srdce si zvolí prostou děvečku ze sousední vesnice, kterou pojmenuje jako princeznu Dulcinea z Tobosa. První výprava, na které vyvolá jen zmatky a smích, brzy končí a dokonce je zbit v hádce s kupci. Na další cesty už Don Quijote jde se svým sluhou, pohodlným tlouštíkem Sancho Panzou, kterému bylo za odměnu slíbeno vládnutí na ostrově. Potom následují příhody, ze kterých se některé staly doslova legendárními. Například bitva s větrnými mlýny, které rytíř považuje za obry, zápas s měchy vína, utkání se stádem ovcí, které považuje za nepřátelské vojsko nebo útok na lvy, kteří si pomateného rytíře ani nevšimnou. Všechny tyto příhody končí zpravidla stejně, a to většinou zesměšněním. Don Quichot se nakonec potkává s Dulcineou. Vrací se domů a vystřízliví ze svých fantazií. Tento návrat pro něj však znamená smrt.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist