Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Miguel Cervantes


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Miguel de Cervantes y Saavedra - životopis

Miguel de Cervantes y Saavedra
[29.9.1547-23.4.1616]

Jeden z největších španělských romanopisců, autor nesmrtelného Dona Quijota. Snad žádný ze světových autorů neměl tak dramatický život jako právě Cervantes. Miguel de Cervantes Saavedra se narodil roku 1547 v Alcalá de Henares v rodině zchudlého šlechtice. Spolu se svým otcem, který se stal ranhojičem, prošel Španělskem křížem krážem, viděl spoustu utrpení a rodina sama se nejednou ocitla na hranici bídy.

V mládí se Cervantesovi dostalo nesoustavného vzdělání - studoval ve Valladolidu, v Seville a nakonec v Madridu u španělského humanisty Juana Lopéze de Hoyos. Po studiu také vystřídal mnoho zaměstnání. Roku 1569 odjel do Říma jako komorník kardinála Julia Aquavivy. Zde se nechal najmout do námořnictva a bojoval ve slavné bitvě u Lepanta (1571), kde španělské a benátské loďstvo porazilo Turky. Cervantes bojoval jako opravdový hrdina, ale zasáhla jej do hrudi dělová koule, a když se probral z mdloby, zjistil, že mu lékaři museli uříznout (levou) ruku až k lokti. Cervantes v následujících letech bojoval po boku Juana de Austria. Při návratu do Španělska nesl doporučující dopis vlivného dona de Austria a vévody de Sessa, nedaleko Marseille však zajali loď turečtí piráti a odvlekli ji do Alžíru. Doporučující listy se stali Cervantesovi osudnými, piráti ho pokládali za významného španělského vojevůdce a požadovali vysoké výkupné. Cervantes se stal otrokem Alí Mamího, ale nevzdával se však. Několikrát se pokoušel o útěk, který buď selhal, anebo spiknutí bylo odhaleno. Teprve po pěti letech se rodině podařilo shromáždit požadovanou částku a Cervantese vykoupit z otroctví. Když se vrátil do vlasti, jeho hrdinské činy byly zapomenuty a jen s obtížemi získal místo komisaře pro zásobování armády a nakonec zastával nevděčnou funkci výběrčího daní. Několikrát byl vězněn pro chyby v účtech a pro dluhy.

Miguel Cervantes se pokoušel přivydělat si psaním, ale za pastýřský román Galatea (1585) a za několik komedií získal jen pár dukátů. Roku 1605 však vychází první část   Cervantesova velkolepého románu Důmyslný rytíř Don Qijote de la Mancha. Úspěch překonal všechna očekávání a o románu se mluvilo po celé Evropě. Když Cervantes pracoval na druhém díle, kdosi jej předběhl a vydal pokračování Dona Quijota, kde se vysmál hlavní postavě a samotnému Cervantesovi, ten se ale ani tentokrát nevzdal - dopsal svůj vlastní druhý díl  , a aby jeho postavu nemohl již nikdo zneužít, nechal Dona Quijita nakonec pro jistotu zemřít. Toto pokračování z roku 1615 mělo opět fantastický úspěch a zcela překonalo nepodařený výsměšný plagiát

Paradoxně samotný Miguel Cervantes si Dona Quijota příliš nevážil a za své nejlepší dílo považoval Strasti Persilovy a Sigismundiny (1617). K nejvýznamnějším povídkám španělské literatury pak patří Cervantesovy Příkladné novely (1613).

I přes významné literární úspěchy zůstal Cervantes až do smrti chudý. Zvláštním osudem je, že v den, kdy zemřel Cervantes, odešel na věčnost i anglický dramatik ShakespeareWilliam Shakespeare
[23.4.1564-23.4.1616]
.

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist