Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Geoffrey Chaucer


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Geoffrey Chaucer - životopis

Geoffrey Chaucer
[1340-25.10.1400]

Anglický středověký básník Geoffrey Chaucer byl uznáván jako první literární osobnost v Anglii.

Geoffrey Chaucer se narodil se kolem roku 1340 v měšťanské rodině ipswichského obchodníka s vínem, ale zřejmě trávil větší část svého dětství v Londýně. Od mládí byl spojen s dvorskou službou, jako páže, voják, dvořan, diplomat, správce a úředník. Působil postupně ve službách Edvarda III., Richarda II. a Jindřicha IV. I přes tuto značnou zaměstnanost se ještě věnoval literární tvorbě, v oblasti literatury a filozofie byl na svou dobu velice vzdělaný. O Chaucerově soukromém životě toho víme opravdu málo, např. to, že byl ženatý.

Ve funci pážete královské rodiny se Chaucer zúčastnil invaze do Francie (roku 1359), kde byl zajat a vykoupen. Poté se stal váženým vládním úředníkem a byl často vysílán do ciziny jako diplomat na tajná jednání. Chaucer zcela využil nabídnuté příležitosti, naučil se francouzsky a italsky. Ve Francii a Itálii, kde se seznámil se soudobou italskou literaturou jako byli Dante, PetrarcaFrancesco Petrarca
[20.7.1304-19.7.1374]
a BoccaccioGiovanni Battista Boccaccio
[16.7.1313-21.12.1375]
, což mělo zásadní vliv na jeho dílo. O něco později byl Chaucer jmenován velitelem celníků v londýnském přístavu. Poté, co nakrátko upadl v nemilost v roce 1386, se stal v roce 1389 úředníkem zodpovědným za veškeré práce prováděné na palácích a ostatních královských nemovitostí. O dva roky později však Chaucer na toto místo rezignoval (byl podle měřítek 14. století starým mužem) a přijal méně náročné místo vedoucího správce královského majetku v Somersetu. Zůstal v přízni královské rodiny i po státním převratu v roce 1399, kdy se do čela dostal nový král Jindřich IV. Brzy nato (v roce 1400) však zemřel a byl pochován v místě, které je známé jako Poet's Corner ve Westminsterském opatství.

Mnohé z Chaucerových prvních děl (Kniha o vévodkyni, Dům slávy, Ptačí sněm, Legenda o dobrých ženách nebo Troilus a Kressida) se zabývají běžnými středověkými tématy, jako jsou snění a dvorská láska, ačkoliv jemu se vždycky podařilo prosadit do nich ještě nějakou svoji postavu.

Canterburské povídky jsou Chaucerovým vrcholným dílem. Zatímco předtím čerpal z jiných spisovatelů, nyní vytvořil mistrovskou kompozici, která je zřejmě celá jeho dílem: skupina poutníků cestujících z Londýna do Canterbury na hrob sv. Thomase Becketa a zpět se dohodne, že si budou postupně vyprávět příběhy, aby jim čas lépe ubíhal. Tento rámec umožnil Chaucerovi popsat jednotlivé charaktery všech možných typů a tříd a vyprávět příběhy všeho druhu - hrdinství opěvující i zesměšňující, hodně neslušné i mravoučně svaté, přičemž pro každou povídku použil styl hodící se k vypravěči. Chaucerův humor je rozverně veselý a s chutí používaný. Bohužel však toto dílo zůstalo nedokončené. Je napsáno 23 povídek prokládaných prology k jednotlivým povídkám a jeden prolog na začátku o schůzce společníků a jejich stručném představení. Scházejí se v hospodě U Kabátce v Southwarku, kde se 29 poutníků dohodlo, že každý bude vyprávět 4 příběhy (2 na cestě tam, 2 na cestě zpět).

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist