<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Agatha Christie

ZÁHADA SEDMI CIFERNÍKŮ
ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Přejděme raději co nejrychleji utrpení následujících čtyř hodin, během nichž se o Paličku pokoušely co chvíli křeče. Odhadovala, že zasedání - pokud k nějakému zasedání vůbec dojde - se bude konat v době, kdy je klub plný hostů, čili někdy mezi půlnocí a dvěma hodinama ráno.

Právě když měla pocit, že už musí být nejmíň šest hodin ráno, dolehl k jejímu sluchu vítaný zvuk odemykaných dveří.

Vzápětí se v místnosti rozsvítilo elektrické světlo. Šum hlasů, který k ní na několik okamžiků dolehl jako zvdálené hučení mořských vln, přestal stejně náhle, jako začal, a Palička zaslechla klapnutí zamykaných dveří. Nepochybně sem někdo vešel z vedlejší herny a Palička v duchu ocenila důkladnost, s jakou byla místnost zvukově izolována.

Chvilku nato se už neznámý objevil v jejím zorném poli - zorné pole sice bylo dosti omezené, ale přesto svůj účel plnilo. Uviděla vysokého muže s širokými rameny, mohutnou postavou a s dlouhým černým plnovousem - vzpomněla si, že ho předešlé noci viděla sedět u jednoho ze stolů, na nichž se hrál baccarat.

Tohle tedy je nejspíš ten Alfrédův záhadný ruský džentlmen, vlastník klubu, zlověstný pan Mosgorovský. Palička cítila, jak se jí vzrušením rozbušilo srdce. A tak málo se podobala svému otci, že se v té neuvěřitelné nepohodlné pozici najednou začala cítit přímo báječně.

Rus chvíli postával u stolu a hladil si plnovous. Pak vyndal z kapsy hodinky a podíval se na ně. Pokýval hlavou, jako by ho časový údaj uspokojil, strčil hodinky zpátky do kapsy a vyndal z ní něco, co Palička neviděla, načež jí zmizel ze zorného pole.

Když se zase objevil, tak tak že nevykřikla překvapením.

Přes obličej měl teď masku - ale nebyla to maska v běžném slova smyslu. Nebyla tvarována jako obličej. Byl to spíš jen kus látky, který visel před obličejem jako závěs a v němž byly vyříznuty dva otvory pro oči. Maska měla kruhový tvar a byl na ní vyznačen hodinový ciferník, jehož ručičky ukazovaly šest hodin.

Sedm Ciferníků, řekla si v duchu Palička.

V té chvíli zaslechla nový zvuk - sedm tlumených zaklepání.

Mosgorovský přešel k místu, kde, jak Palička věděla, stála druhá skříň. Uslyšela hlasité cvaknutí, a pak pozdravy v nějaké cizí řeči.

Vzápětí uviděla dva nové příchozí.

Také oni měli přes obličej masku s hodinami, ale v jejich případě byly ručičky v jiných polohách - ukazovaly čtyři a pět hodin. Oba muži byli sice oblečeni v tmavých šatech - ale nebyli si podobni. Jeden z nich byl štíhlý mladík, jehož oblek měl vynikající střih. Půvab, se kterým se pohyboval, ukazoval podle Paličky na to, že nejspíš nebude Angličan. Druhý muž byl hubený a svalnatý, oblek mu sice také jakž takž padl, ale právě jen to. Jeho státní příslušnost uhodla Palička dříve, než promluvil.

"Koukám, že my dva jsme první, kdo se objevil!"

Sytý příjemný hlas s protahovanými samohláskami Američana, podbarvený irským přízvukem.

Elegantní mladík poznamenal dobrou, ale trochu topornou angličtinou:

"Měl jsem spoustu problémů, abych se dostal v noci ven. Tyhle věci se vždycky nedaří šťastně vyřešiti. Nejsem, jako tady číslo čtyři,svým vlastním pánem."

Palička přemýšlela, jakou asi národnost má Pětka. Než promluvil, myslela si, že by to mohl být Francouz, ale jeho přízvuk tomu nenasvědčoval. Možná, uvažovala, že to je Rakušan nebo Maďar - nebo dokonce Rus.

Američan se přemístil ke druhé straně stolu a Palička zaslechla zvuk odsouvané židle.

"Jednička má velký úspěch!" řekl. "Gratuluju vám, že jste to s ní riskl!"

Pětka pokrčila rameny.

"Kdo neriskuje...," nedořekl, znovu se ozvalo sedm zaklepání a Mosgorovský šel k tajným dveřím.

Nějakou chvíli Palička nevěděla, co se děje, protože všichni přítomní byli tam, kam neviděla, ale pak zaslechla, jak Rus říká zvýšeným hlasem:

"Navrhuji, abychom začali jednat."

Obešel stůl a usadil se vedle židle stojící v čele. V této pozici seděl přímo naproti skříni s Paličkou. Vedle něho se usadil elegantní muž s ciferníkem, ukazujícím pět hodin.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist