Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Gregory Corso


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Gregory Nunzio Corso - životopis

Gregory Nunzio Corso
[26.3.1930-17.1.2001]
Gregory Nunzio Corso - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]
[7]

Gregory Corso se narodil 26.3. 1930 mladým italským rodičů v New Yorku Greenwich Village 190 Bleecker. Jejich manželství, ale moc dlouho nevydrželo, a tak se matka s Gregorym odstěhovala do Itálie. Otec si ho v jedenácti letech vzala zpět, ale Gregory stále utíkal z domova a tak se pohyboval jen mezi polepšovnou a domovem. Od třinácti do sedmnácti žil na ulici, ale vždy měl kde spát. V sedmnácti ho zavřely do clintonského kriminálu za krádeže. Gregorymu ale kriminál prospěl, protože nějaký stařec mu tam půjčoval knihy a konečně měl možnost psát, protože otec mu vždy tvrdil, že pro básníka není na světě místo. Ve dvaceti letech ho pustili a začal jiný život.
Začal pracovat v Garment Distric (krejčovské závody), žil ve Village a roku 1950 se seznámil s Allenem GinsbergemIrwin Allen Ginsberg
[3.6.1926-5.4.1997]
. Vedli spolu nekonečně dlouhé rozhovory o poezii a Allen se pro něho stal prvním opravdovým přítelem v životě.
Roku 1952 odešel do Los Angeles, kde dostal místo v Examineru: jendou týdně jako reportérský zelenáč do terénu a zbytek týdne se hrabal v kartotéce. Po 7 měsících ale dal výpověd, protože se chtěl plavit na norské lodi do Jižní Ameriky a do Afriky, což taky udělal. Po návratu do Village se jen opíjel a spal na ulici. Až roku 1954 ho Violeta Langová vzala do Harvardu, kde se seznámil se spoustou mladých lidí a začal psát. Zde vydal Panenskou dámu. Pak odešel do San Franciska k Allenovi, kde zůstal pět měsíců. Pořádali spolu veřejná předčítání poezie a potom společně odešli do Mexika.
Nakonec se oženil a měl dvě děti.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist