<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Michael Crichton
překlad: Zdeněk Volný

ZTRACENÝ SVĚT
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Hlavní postavy

Ian Malcolm, Richard Levine, Sarah Hardingová, Lewis Dogson, Jack Thorn, Kelly Curtisová, Arby Benton, Eddie Carr

Vedlejší postavy

Marty Guirierrez, George Baselton, Diego, Ed James, King

Dinosauři

Tyrannosaurus Rex, triceratops, pachycephalosaurus, raptor, maiasaurus, apatosaurus, Carnotaurus sastrei (chameleoni), procompsognathidové (kompové)

Stručný děj

Děj se odehrává v Kostarice na ostrově Isla Sorna (Ztracený svět).

Ian Malcolm se zotavil ze svých těžkých zranění způsobených tyrannosaurem, a při jedné přednášce se slovně střetne s Levinem. Levine se mu svěří s tím, že si myslí, že kdesi u Kostariky se nachází Ztracený svět plný dinosaurů. Malcolm už s tím má zkušenosti, "Ztracený svět" na ostrově Isla Nublar, kde měl svůj projekt INGEN, byl však zničen. Nevěří, že by existoval ještě jeden, ale přesto mu slíbí, že pokud se Ztracený svět najde, chce být v jeho výzkumném týmu.

Po nějaké době se Levin vydává prozkoumat pobřeží Kostariky a tajně se dostává až na ostrov Isla Sorna. Jeho průvodce je zabit a Levin zůstává sám. Doma o něm nemají žádné zprávy. Jen díky Malcolmovi zjistí, kde je, a spolu s Thornem, Eddiem, Kelly a Arbym se vydává za ním. Na místě se k ním má připojit i Sarah. Po příjezdu na ostrov jsou ohromeni okolní faunou a flórou. Levin je v pořádku a užívá se studia dinosaurů. Mají čas do druhého dne do svítání, kdy má pro ně přiletět helikoptéra, a tak neztrácejí čas a studují Ztracený svět.

Nejsou však jediní, kteří o ostrově vědí. Diky odposlechu se to dozví i moci chtivý Dogson a s Baseltonem a Kingem se vydává na Isla Sornu ukrást vajíčka a vypěstovat si své vlastní dinosaury. V přístavu potkají Sarah, vezmou ji s sebou, ale cestou ji hodí do moře. Naštěstí se jí podaří zachránit a vyhledá Malcolma a ostatní.

Dogson se vydá ukrást vejce. Když je u tyrannosaurů, zlomí nohu jednomu z mláďat, Baselton je tyrannosaurem zabit a Dogson s Kingem prchají. K hnízdu dorazí Eddie a mládě vezme s sebou, aby mu spravili nohu. Zatímco Sarah s Malcolmem se pokoušejí o nápravu zlomené nohy, ostatní odjíždějí na posed. Za Sarah a Malcolmem však přijdou rexové, vezmou si mládě a shazují auto s vědci ze srázu. Naštěstí se objeví Thorn a zachrání je. Malcolm je však zraněn.

Mezitím je posed napaden raptory, Eddie je zavit a Arby je v ochranné kleci tažen do raptořího hnízda. Nakonec se ho podaří zachránit a všichni přeživší se ukryjí v benzinové pumpě. Zbývá jím už jen pár hodin do příletu helikoptéry. Všude kolem jsou raptoři a v autě nemají benzín, mají jen motocykl. Vzpomenou si, že ještě jedno auto je nedaleko odtud. Sarah se tam vydá, najde ho ale i Dogson a rex, který si odnese Dogsona do hnízda, kde je zabit. Sarah se rozjede na místo, kde má přistát helikoptéra. Když tam přijede, helikoptéra odlétá. Vrací se tedy zpět směrem k benzinové pumpě. Začíná svítat.

Levin se uvědomí, že žijí jen díky tomu, že je přes noc "chránili" Carnotaurové. Nyní ale ne a brzy se tu objeví raptoři, kteří budovu mohou rozbořit. Vtom se jeho slova stávají skutečností a budova se začíná bortit. Kelly se naštěstí všimne kabelů vedoucích do země a vytrhne prkna. Nalezne široký průchod, který vede do jiné budovy. Díky počítači navíc zjistí, že na ostrově se nachází i dok s motorovým člunem. Na cestě se potkají se Sarah a všichni společně se dostávají na moře nakonec domů.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist