Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Michael Crichton


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

John Michael Crichton - životopis

John Michael Crichton
[23.10.1942-4.11.2008]
John Michael Crichton - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Americký prozaik, scenárista a producent Michael Crichton se narodil v Chicagu v roce 1942. Absoloval nejlepší z amerických medicín, univerzitu Harvard Medical School v Bostonu. Michael pochází ze čtyř sourozenců, jež stejně jako on studovali téměř současně na různých amerických školách. A protože vzdělání v Americe něco stojí, často měl Michael finanční potíže. Přivydělával si proto psaním a vedl dokonce v jednom plátku sportovní rubriku.

Netrvalo dlouho a Michael napsal svou první knížku. Vyšla pod pseudonymem Jeffery Hudson a jmenovala se A Case of Need (Případ nouze). A pak se stalo něco, co Michael asi nečekal, tato jeho prvotina získala cenu Edgara A. Poea jako nejlepší detektivka roku. Tak se stalo to, že dříve než vůbec s medicínou pořádně začal, tak s ní skončil. Díky úspěchu další knihy Kmen Andromeda, se Michael dostal až do Hollywoodu a zároveň se tak stal milionářem.

A tak finančně zajištěný Michael mohl zůstat na volné noze, a psát knížky. Jenže ani s tím se tak úplně nespokojil a zkusil si i roli režiséra. Režíroval snímky Westworld, Coma a taktéž Velkou vlakovou loupež, kterou točil podle vlastního románu The Great Train Robbery, který v Čechách vyšel pod nepříliš přesným překladem - Čtyři klíče. Bývá nazýván otcem techno-trilleru. také zajímal o počítače a v 80. letech řídil softwareovou firmu Film Track, která vyvíjela programy pro filmovou animaci. Mezi nejslavnější Crichtonovy zfilmované knihy patřé Jurský park a Pojídači mrtvých.

Absolutorium medicíny vysvětluje Crichtonovy znalosti, které často ve svých dílech využívá, k medicině se velice rád vrací. Je například i tvůrcem známého televizního seriálu Emergency (Pohotovost). Michael Crichton se ale na každou svoji knihu velice pečlivě připravoval a jeho knihy mají na konci rejstřík nabitý knihami, které během psaní prostudoval (jen pro knihu Kongo to bylo 65 knih).

Michael Crichton zemřel v Los Angeles ve věku 66 let na rakovinu.

Crichton prodal více než sto padesát milionů výtisků svých knih, v několika desítkách jazyků. Svými díly inspiroval generace studentů, dával i podněty vědcům, osvětloval záhady světa.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist