<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jan Drda

DALSKABÁTY, HŘÍŠNÁ VES ANEB ZAPOMENUTÝ ČERT
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Veselá česká pohádka na námět Jana Drdy vypráví příběh "zapomenutého čerta", který ve vsi Dalskabáty přestal strašit a podněcovat lidi k hříchu.

Pohádka nás zavádí do vesnice Dalskabáty. Mariánu Plajznerovou, vdovu v nejlepších letech, vyžene kostelník Piškytl po vzájemných konfliktech z fary, kde pracovala. Mariána najde v lese opuštěnou chalupu a nastěhuje se do ní. Vůbec nemá potuchy, že se na její půdě v seně schovává zapomenutý a nachlazený čert Trepifajksl. Docela se spolu spřátelí - čert už opomněl svá strašidelná zaklínadla, a tak nemá Mariána problém předělat si ho k obrazu svému.

Trepifajksl pak pracuje u kováře jako jeho pomocník. Zbaví se jak ocasu, tak i rohů a chce být normálním chlapem. Mariána mu dá jméno Mates. Peklo ale vyšle dalšího čerta, jenž má Trepifajksla najít a přivést zpátky - vydává se za faráře a nakonec Trepifajksla opravdu najde a odvede jej do pekla. Jenže tam ho už nechtějí, protože nemá rohy ani ocas, a tak se Mates opět vrací k Plajznerce...

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist