Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jaroslav Durych


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jaroslav Durych - životopis

Jaroslav Durych
[2.12.1886-7.4.1962]
Jaroslav Durych - fotografie
[1] [2] [3]

Přední představitel katolického proudu v české meziválečné literatuře, básník, prozaik, esejista, dramatik, autor knih pro děti. Durychův otec byl žurnalista, pocházel z rodiny, jejíž příslušníci se po několik generací zabývali broušením drahokamů. Zároveň působili v Turnově jako kostelníci a vůdcové procesí. Od dětství byl tedy Durych vychováván v duchu katolictví.

Jaroslav Durych ještě jako chlapec ztratil oba rodiče a vyrůstal u svých příbuzných. Od roku 1898 studoval na gymnáziu v Hradci Králové a od roku 1899 v Příbrami, kde prostřednictvím nadace získal plné zaopatření v místním arcibiskupském konviktu. Po pěti letech byl z konviktu vyloučen za četbu a šíření zakázané literatury. Za velkých hmotných obětí pokračoval ve studiu a gymnázium v roce 1906 dokončil.

Jako vojenský stipendista pak Durych vstoupil na lékařskou fakultu v Praze, doktorát medicíny získal v roce 1913. Působil jako vojenský lékař na různých místech, za války mimo jiné na haličské a italské frontě. Po vzniku republiky si otevřel v Přerově zubní ordinaci, jako samostatný lékař však neměl úspěch, a znovu proto vstoupil do vojenské služby. V ní působil až do roku 1938 střídavě v Užhorodě, Olomouci a Praze.

Jaroslav Durych zároveň hodně publikoval, redigoval katolické literární časopisy a spolupracoval s nakladatelstvím Ladislava Kuncíře, kolem něhož se soustřeďovaly aktivity většiny katolických spisovatelů. Součástí přípravy k vytvoření některých jeho literárních děl byly i cesty po Evropě, o nichž pojednal rovněž v cestopisných reportážích. Durych do české prózy vnášel postupy barokního umění, stavěl na kontrastu a rytmické organizaci všech vrstev prozaického vyjádření. Základním tématem jeho díla je podobně jako v barokní mystice člověk hledající na bludných cestách životem Boha.

Na sklonku třicátých let se Durych politicky připojil k pravici, obhajoval fašistické režimy v Itálii a ve Španělsku a polemicky vystupoval proti demokraticky orientovaným spisovatelům, zejména proti Karlu ČapkoviKarel Čapek
[9.1.1890-25.12.1938]
. Za druhé světové války a po roce 1948 žil v izolaci a jeho díla nebyla vydávána.

Od roku 1937 žil Durych trvale v Praze, kde také roku 1962 zemřel.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist