<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

William Faulkner

DIVOKÉ PALMY
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

"Kniha jako celek představuje dva typy lásky" - tak se vyjádřil Faulkner o svém románu, který je spojením dvou příběhů a zároveň jakousi "dvojstudií" lásky a odpovědnosti. Paralelním rozvíjením trpké historie sebevražedné lásky dvou milenců a tragikomického osudu mladého trestance za velké povodně na řece Mississippi dosáhl Faulkner jedinečného polyfonního účinku: výsledkem je pocit tragické marnosti a nereálnosti romantické absolutní lásky, odporu k praktikám podnikatelského světa a jeho justice i pocit bezpráví. Divoké palmy se vymykají Faulknerovu "yoknapatawphskému" cyklu románů z amerického Jihu. Znějí v nich bezprostřední dozvuky palčivých 30. let, éry deprese, nezaměstnanosti i nástupu nacismu v Evropě.

Příběh Stařec Mississippi začíná v roce 1927, kdy došlo k velké povodni této řeky. Popisuje zápas bezejmenného člověka-trestance s přírodou a jejími živly. Tohoto člověka zavřeli na 15 let za pokus o železniční loupež. Udělal to jenom kvůli jedné dívce, jež ho stejně, jakmile se dostal do vězení, nechala. Dokonce ani zbraň nebyla nabitá. Pracuje na bavlníkové plantáži, kterou jednoho večera postihne povodeň. Všichni vězni jsou evakuováni a jedou do jiného trestaneckého tábora. Cesta je nebezpečná a dlouhá. Ale jakmile se dostali do tábora, museli ho rychle opustit, protože povodeň se blížila i tam. Dorazí do jiného tábora, kde už je bezpečno, ale dozorci vězně donutí přihlásit se k záchranným akcím, protože dozorci odmítají nasadit svůj vlastní život. Trestanec ještě se svým kamarádem plují v loďce zachránit nějakou ženskou na stromě a chlapa na střeše. Loďka se ale převrhne kvůli velkému proudu. Jeden trestanec se stihne včas zachytit o strom, zatímco druhý spadne do vody a je nemilosrdně unášen rozbouřenou řekou. Trestanec, jenž se zachytil o větvi, se dostane na břeh a dojde do tábora, tam oznámí, že jeho společník spadl do vody a utopil se, dozorci ho tedy prohlásí za mrtvého. Trestanci se však podařilo dostat se zpátky do loďky, a pokoušel se plout proti proudu zpátky do tábora, ale proud byl silnější, tak se nechává unášet. Najednou uvidí ženu na stromě, kterou měli zachránit. Trestanec se snaží zajet pod strom, aby žena mohla nasednout, když se to podaří a žena už je v loďce, zjišťuje, že je těhotná. Plují už několik dní, protože neustále prší, jsou promoklí až na kůži a žena začíná rodit. Trestanec se s loďkou dostane na břeh, aby žena mohla porodit. Porodí zdravého chlapce. Na břehu zůstanou pár dní, aby si odpočnuli, živí se mršinami, které se utopily. Potom zase nasedají do loďky a plují dál. Nemají určitý cíl, ani neví, kde jsou. Nakonec se dostávají do jednoho města, kde se ubytují u jednoho rybáře, jenž loví krokodýly, trestanec mu začne pomáhat. Jenomže za několik dní mají břeh řeky, vedle níž má rybář dům, vyhodit do povětří, a tak všechny lidé žijící poblíž břehu evakuují a odváží je na bezpečné místo. Trestanec se přiznává, kým ve skutečnosti je a je odvezen do věznice toho města. Tam ho odsoudí k dalším deseti rokům vězení za pokus o útěk a potom se dostává zpátky do svého trestaneckého tábora, kam se vlastně celou dobu chtěl dostat.

Druhá část knihy, Divoké palmy, popisuje příběh mladého asistenta, jemuž chybí už jen rok praxe a potom se stane sám doktorem. Jednoho večera, má zrovna narozeniny, se nechává přemluvit přítelem k večírku. Tam poznává ženu hostitele Charlottu, oba se do sebe zamilují a pro svou lásku jsou ochotni podstoupit cokoli. Charlotta opouští svého manžela a děti a utíká s Harrym do Chicaga. Jenomže mají problém s penězi, a proto utíkají z města na chatu jednoho z přátel. Jídlo si koupí s posledních peněz, ale to jim za pár měsíců začne docházet, proto se vrací zpátky do města. Tentokrát si oba najdou dobře placenou práci, ale jejich život se stává všedním, jako kdyby byli už několik let manžely, a to nechtějí. Proto zase odjíždějí do Utahu, kde vezme Harry práci jako ošetřující v dolech. Tam pomůže jedné ženě potratit. Ale tím se dostává do velmi těžké situace, protože Charlotta otěhotní také a po Harrym chce, aby jí také udělal potrat, to však odmítá. Důl nevynáší, všichni zaměstnanci utíkají, a tak se Charlotta s Harrym také rozhodnou odjet, tentokrát k moři. Najdou si domek u moře, jenž patří jednomu doktorovi. Charlotta nakonec Harryho donutí udělat potrat, ale ten se nepovede a Charlotta začne krvácet. Harry sežene doktora, zrovna svého domovníka, a Charlotta je odvezena do nemocnice, kde umírá. Harry je zatčen a odsouzen na nucené práce za ilegální potraty.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist