<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

William Faulkner
překlad: Rudolf a Luba Pellarovi

HLUK A VŘAVA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Tragický příběh úpadku jižanské rodiny, jejíž členové se nedokáží vyrovnat s postupem dějin. Je vyprávěn ze čtyř různých úhlů jednak reprezentanty rodiny - bratry Compsonovými, jednak autorem, jenž používá různé formální a stylistické prostředky, zejména proud vědomí, a tak vytváří silnou a živou výpověď o rodinné degeneraci a selhání lásky.

Román je čtenářsky velmi náročný, jeho překlad patří k mistrovským dílům manželů Pellarových.

Stručný obsah:

Kniha je rozdělena do čtyř částí a pojednává o rodině Compsonových.

První díl vypráví Benjamin, který je mentálně postižený, a proto je obtížné dění kolem něj pochopit. Jasné je, že je závislý na sestře Candy, jež se o něj hezky stará.

Není ovšem jediným, kdo je na Candy závislý. Quentin, další ze čtveřice sourozenců a zároveň vypravěč druhé části knihy, má ke Candy také velmi blízko. Jeho cit je ovšem hlubší. Ačkoli je jeho sestrou, miluje ji, a když zjistí, že je těhotná s jiným mužem, chce vzít odpovědnost na sebe. To ovšem Candy nedopustí.

Třetí část knihy vypráví Jason, poslední ze sourozenců, jenž prahne pouze po majetku, po penězích. Po smrti otce a po smrti bratra Quentina je to on, kdo se stává pánem domu a společně s matkou a sluhy vychovává dceru Candy. Candy posílá peníze, respektive šeky na výchovu její dcery, a Jason donutí matku tyto šeky pálit, protože říká, že se o rodinu dokáže sám postarat. Předtím než však dá matce ony šeky, vymění je za šeky neplatné a ty skutečné si nechá proměnit za peníze, které shromažďuje doma. Přitom brání Candy, aby svou dceru viděla. Quentin má s Jasonem velké rozpory, panuje mezi nimi nenávist. Jednoho dne vezme Jasonovi všechny peníze a uteče z domu.

S těmito událostmi nás však seznamuje už černá služebná Dilsey, vypravěčka poslední, tedy čtvrté části knihy.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist