<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Lawrence Ferlinghetti

LÁSKA VE DNECH VÁŠNÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

V útlé novele z období studentských nepokojů ve Francii roku 1968 lze najít téměř vše, co od pravého představitele beat generation můžete očekávat: sociální angažovanost, okouzlení Francií, osobitou poetiku, trochu příznačně mimo hlavní myšlenku jdoucí love story. Konflikt mezi revolucí a citem je umně nabalován na epizodně útržkovité části děje, těkajícího v čase a prostoru hlavní hrdinky, americké malířky Annie. Ferlinghetti není prozaik, je básník. Láska ve dnech vášní je ztělesněním touhy každého básníka aspoň jednou formulovat své poselství jasně, jednoduše a přímočaře. Prozaicky. Jak mám Ferlinghettiho rád jako básníka, tak mám pocit, že se mu předsevzetí podařilo naplnit až příliš. Snad k tomu přispívá i vyprávění v třetí osobě, snad nadměrné očekávání, snad skutečnost, že se podobného pocitu nemůžu zbavit (kromě Brautigana) ani u žádného jiného básníka, který si s prózou zalaškoval. Ferlinghettiho jsem vždy řadil k básníkům, kteří na malém prostoru dokáží přesně zasáhnout silnou a průzračně jasnou myšlenkou, třeba jen naznačenou. Tady mi však hlavní ideová nit v obrovském prostoru tonula od začátku ke konci stále víc, ač byla vyslovena nejednou.

Martin Heřman, tamto.mysteria.cz

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist