<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Lawrence Ferlinghetti
překlad: Edita Drozdová

ONA
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1   >

 

Snový labyrint, lyrický román, experimentální novela – kritici se předhánějí v popisech nepopsatelného. Jakou asi energii v sobě měl jednačtyřicetiletý autor, když v roce 1960 psal Ji? Co ho pudilo vyprávět příběh uplynulého, snad sen přecházet z obrazu do obrazu a neklesnout hlasem po několik stránek? Jak vydržel chrlit představy a k přímé řeči se dostat až v polovině knížky? Paříž se střídá s Brooklynem a Florencií, kavárny s ateliéry, nábřeží s náměstími. Neuchopitelná Ona prchá i vzdává se, má tisíc podob, do cesty se pletou neustále se opakující motivy jako světlo, zrcadlo, okno, vítr, sperma, spláchnutý záchod, zmačkané noviny… Symbolismus, expresionismus a surrealismus v celé své kráse. Ferlinghettiho Ona potřebuje zvláštního čtenáře – snad básníka nebo malíře či herce. A konzumovat po kouskách, zastavit se a zasnít se. Být (jako autor) v té “správné” náladě, snad i číst nahlas a mít posluchače. Nechat na sebe působit představy, které text vyvolává. Do češtiny zdařile převedla Edita Drozdová.

Irena Přibylová, tamto.mysteria.cz

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist