<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

F. Scott Fitzgerald

NĚŽNÁ JE NOC
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Milionářská dcera Nicole, ne zcela vyléčená z těžké duševní nemoci a hluboce závislá na svém muži-psychiatrovi. Dick, úspěšný lékař, spolumajitel sanatoria pro duševně choré, vděčící však za financování závratné kariéry tučnému kontu své ženy. A do vzájemného vztahu těchto amerických manželů, žijících uprostřed hojnosti na francouzské Riviéře, vstoupí jednoho dne mladičká nadějná herečka Rosemary.

Půdorys psychologického románu Něžná je noc, který vyšel poprvé roku 1934, skrývá fascinující pohled na život boháčů, kteří si mohou dovolit vše, nač jen pomyslí. Konzumní způsob života autora vždycky fascinoval a uchvacoval, ale dokázal ho podrobit bystré, nemilosrdné kritice, jež je pro jeho psaní charakteristická. Dvojí tvář hlavních hrdinů, působících jako párek spokojených manželů, otvírá další témata, především přetvářku a snobismus. Předností románu je dynamický děj a výborná charakteristika postav. Můžeme na něj nahlížet jako na sociálně kritický dokument 30. a 40. let, zároveň je nutné říci, že román Něžná je noc se stal klasickým a oblíbeným dílem světové literatury 20. století.

Stručný děj

Něžná je noc (v originále Tender is the Night) vyšla roku 1934, ale pro nedokonalou strukturu (nenávaznost kapitol, nejasné vztahy postav) musela být předělána, takže se jí slávy dostalo až o pár let déle.

Kniha vypráví příběh manželského páru žijícího na francouzské Riviéře. Dick býval psychiatr, který se usadil ve Švýcarsku. V sanatoriu, kde měl praxi, také poznal svojí pozdější ženu Nicole Warrenovou, která trpěla duševní chorobou. Děj se soustřeďuje na tři postavy - do života Dicka a Nicole Diverových se brzy připlete naivní mladá americká herečka Rosemary. Dick zatouží po Rosemary a navíc v něm začne vzkvétat nechuť k luxusnímu životu (který mu dopřála mimo jiné i jeho bohatá manželka) americké smetánky v Evropě. V krizi nakonec vítězí Nicole, byť zbavena své dlouholeté životní opory.

Jak se zdá, dílo je částečně autobiografické - v knize se objevuje spousta detailů z Fitzgeraldova soukromého života:

Motivy

Piáno (Vešel do domu, zapomněl, co tam hodlal dělat, a pak si vzpomněl, že chtěl k pianu) - odkaz na tehdejší dobu - tzv. Jazzový věk

Černoch ("No tak, tohle tě nemusí rozčilovat, je to jen nějaká černošská rvačka.") - zase symbol Jazzového věku

Pláž - místo, kde všechny problémy začaly; Rosemary se zde potkává s Diverovými

Sanatorium - Nicole se zde setkává s Dickem; Dick později chce zprovoznit vlastní sanatorium

Peníze - to, čeho bylo na začátku dostatek; to, co chybělo, když si Dick chtěl pořídit sanatorium; to, co se Dickovi "přejedlo"

Děti - moc se o nich nemluví, spojnice mezi Nicole a Dickem

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist