Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

F. Scott Fitzgerald


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Francis Scott Key Fitzgerald - životopis

Francis Scott Key Fitzgerald
[24.9.1896-21.12.1940]

Francis Scott Fitzgerald patří mezi americké literární klasiky a je autorem světového formátu. Pocházel z rodiny irských přistěhovalců, kteří do Ameriky přijeli po Občanské válce.

Studoval v New Jersey, kde byl podpořen jeho literární talent, v dalším studiu pokračoval na Princetonu. Roku 1917 opustil školu a vstoupil do armády.

Oženil se poněkud výstřední Zeldou Sayrovou. Přestože patří k nejtalentovanějším americkým autorům 20. století, většinu života (kvůli schizofrenii a léčení své ženy a vlastním značným problémům s alkoholem) strávil ve finanční tísni. Přivydělával si psaním krátkých příspěvků do Saturday Evening Post. V roce 1937 pak pro velké zadlužení přijal Fitzgerald práci hollywoodského scenáristy.

Proslavil se zejména romány Krásní a prokletí (1922) či Velký Gatsby   (1925), v nichž reflektoval společenské poměry své doby. Publikoval také řadu povídek. Do jeho tvorby se promítl mimo jiné i Fitzgeraldův irský původ. Jeho díla byla mnohokrát zfilmována (Něžná je noc, Krásní a prokletí, Velký Gatsby  , Podivuhodný případ Benjamina Buttona, ...).

Francis Scott Fitzgerald zemřel na infarkt v Los Angeles roku 1940, s podlomeným zdravím mimo jiné i v důsledku pití alkoholu a bujarého životního stylu.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 10 elektronických knih (PDF+ePub)     za 437  219 Kč (-50%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist