Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Gustave Flaubert


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Gustave Flaubert - životopis

Gustave Flaubert
[12.12.1821-8.5.1880]
Gustave Flaubert - fotografie
[1] [2]

Francouzský prozaik Gustave Flaubert se narodil roku 1821 v Rouen. Byl synem primáře (chirurga) v rouenské nemocnici. Po absolvování lycea v Rouen studoval Flaubert práva v Paříži, která však nedokončil kvůli nervové chorobě (padoucnici) a uchýlil se do Croissetu. Během studií mu zemřel otec, který ho však předtím stihl finančně zabezpečit a poté se už Flaubert věnoval jen psaní.

Gustave Flaubert byl již od mládí zaujat pro literaturu, v Paříži navštěvoval ateliér sochaře Pradiera, kde poznal V. HugaVictor Marie Hugo
[26.2.1802-22.5.1885]
a i Louisu Roletovou, která byla o 11 let starší, k níž v letech 1846-1855 měl bouřlivý vztah. V Trouville zase poznal o 13 let starší Elisu Schlésingerovou, ideální vztah k ní později transponuje do románu Citové výchovy. Prožil několik nešťastných lásek k ženám většinou starším než on sám, avšak manželství jako takové odmítal.

Po smrti otce a sestry se Flaubert věnoval již výhradně literatuře. Podnikl větší cestu s Maximem du Camp do Egypta, Sýrie a Řecka. Jinak žil asketicky oddán literární tvorbě v Paříži anebo na venkovském sídle v Croissetu s matkou a neteří Carolinou. Bděl nad literárními začátky Guy de MaupassantaHenri René Albert Guy de Maupassant
[5.8.1850-6.7.1893]
, syna přítelkyně z dětství. Stýkal se se Sainte-Beuvem, Tainem, Goncourty, byl spřátelen s Turgeněvem a Sandovou.

V 70. letech se Flaubertovy nervové krize stupňují. Pojítko mezi díly mladosti a pozdější tvorbou je mimo jiné ironické pojímání života vyjádřené groteskou. Deziluze se mu zdála poetičtější než iluze. Jeho postavy se dají svést na nesmiřitelný rozpor mezi iluzí a skutečností.

Dosvědčuje to již první z jeho mistrovských děl Paní Bovaryová  . Paní Bovaryová je postava, do níž Flaubert v podstatě promítl krize své mladosti, a tím se z nich současně vykoupil. Tento román také přinesl autorovi soudní stíhání pro urážku mravnosti - z něhož byl nakonec osvobozen a spíše se tím o tento román zvedl zájem; později byl pak oceněn jako klasické dílo literárního směru nazývaného realistický a Flaubert jako jeho přední zástupce. Následoval historický román Salambo. Tímto dílem se Flaubert nejvíce přiblížil ideálu literárního stylu, o který se snažil. Flaubert také napsal řadu povídek, cestopisů a několik filosofických spisů a divadelních her. Publikována byla i jeho rozsáhlá korespondence.

Gustave Flaubert zemřel roku 1880 v Croisset.

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist