<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Neil Gaiman
překlad: Jana Hollanová

NEPROPADEJTE PANICE!
Douglas Adams a Stopařův průvodce Galaxií
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Nepropadejte panice: Douglas Adams a Stopařův průvodce galaxií je kniha o životě, vesmíru a vůbec všem, co se dotýká autora nejslavnější pětisvazkové trilogie všech dob. Kniha je určená těm, kdo měli spoustu otázek o povaze, sociálním zázemí, inspiračních zdrojích a příčetnosti Douglase Adamse, ale nevěděli, komu je položit. Kniha, která přináší vůbec poprvé v českém překladu i úplně první tištěnou práci vesmírného stopaře. Kniha, která si je dobře vědoma, kde má ručník. Kniha, na jejíž obálce konečně doopravdy září nápis vyvedený velkými vlídnými písmeny, jenž hlásá: Nepropadejte panice!

Neil Gaiman je úspěšný autor comicsů, sci-fi a fantasy literatury, známý i českému čtenáři. Jeho biografie Douglase Adamse vyšla poprvé už v roce 1987 (později se objevila ještě ve dvou dalších, revidovaných vydáních). Sám Adams ji tehdy komentoval slovy: "Rozhodně nejúžasnější a nejsenzačnější kniha, jaká byla o Stopařově průvodci napsána od dnešního dopoledne." To dopoledne je dávno pryč a Zemi opustil i Douglas Adams, jeho knihy ale zůstávají. Ve veřejných i soukromých knihovnách neužijí klidu ve svých policích, neustále je někdo vytahuje, opakovaně je pročítá a dává je číst přátelům...

Adamsovi čtenáři si svého autora váží, ale povinná úcta se v tomto případě proměňuje v téměř přátelský vztah. Neil Gaiman měl to potěšení poznat autora Stopařova průvodce osobně a přátelský vztah se v jejich případě stal realitou. A právě osobní blízkost umožnila, že Gaimanův životopis není suchým shrnutím nudné faktografie, ale poutavým vyprávěním, které občas zajiskří ironií a drobnou uštěpačností na Adamsovu adresu. Na vrub přátelství obou spisovatelů lze patrně přičíst i fakt, že Gaiman měl přístup k velkému množství faktografického materiálu, který ve své knize bohatě využil.

Gaiman se soustředil hlavně na Adamsovu práci. Věnuje se pečlivě složitým a dlouholetým peripetiím vznikání Stopařova průvodce Galaxií a všech jeho pokračování. Připomene všechny možné varianty, ve kterých se Adamsův text dostal k publiku: jako rozhlasový seriál, televizní seriál a film, divadelní představení, gramofonová nahrávka... Stejně podrobně se věnuje i dalším Adamsovým aktivitám: práci na kultovním britském seriálu Doctor Who i spolupráci se skupinou Monty Pythonův Létající cirkus, jeho dalším knihám, ekologické angažovanosti nebo podílu na vzniku virtuálního Stopařova průvodce (dodnes dostupný na internetových stránkách BBC), díky kterému "poprvé v historii několik vybraných jedinců mohlo uvést v kolonce povolání 'dopisovatel Stopařova průvodce Galaxií'".Svůj výklad Gaiman odlehčuje citacemi z různých Adasových prací, jenž budou částečně či zcela neznámé pro ty, kdo znají jen české překlady jeho textů. Faktografickou závažnost svého výkladu naopak posiluje, když nechává promlouvat Adamsovy spolupracovníky i spisovatele samotného. Vzniká tak plastický portrét, který Douglase Adamse ještě více přiblíží těm, kdo už si oblíbili jeho knihy.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist