Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

František Gellner


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

František Gellner - životopis

František Gellner
[19.6.1881-13.9.1914]

František Gellner, mistr satirického pera a jedinečný kreslíř, spatřil světlo světa 19. června 1881 v rodině mladoboleslavského nezámožného židovského obchodníka. Gymnázium studoval v letech 1891-1899 v rodišti. V té době již začíná psát verše, kreslit a překládat Goetha i Heina, přispívá do studentských časopisů. Jako patnáctiletý tiskne své verše ve "Švandovi Dudákovi", satirickém časopise Ignáta Herrmanna. Po maturitě odchází Gellner do Vídně studovat techniku. Zde zcela podléhá bohémskému životu, navštěvuje anarchistické schůze a začíná psát do Neumannova "Nového kultu". Po dvou letech neuspešných studií (1901), odchází na banskou akademii do Příbrami, svého spůsobu života se však nevzdává. Stále časteji zajíždí do Prahy mezi anarchistickou společnost, scházející se v Neumannově olšanské vile. Do tohoto údobí spadají dvě Gellnerovy sbírky - Po nás ať přijde potopa! a Radosti života.

Na podzim 1904 rukuje Gellner na vojnu. Po roce je propuštěn a odjíždí na malířská studia do Mnichova a hlavně do Paříže (1905-1908), kde se živí jako kreslíř významných satirických časopisů. Po krátkém pobytu v Praze odchází na malířskou akademii do Drážďan. V letech 1909-1911 žije Gellner opět v Paříži. V polovině roku 1911 nastupuje jako redaktor v brněnských lidových novinách. Horečně pracuje jako literát a kreslíř, píše veršovaný román Don Juan, vzniká většina jeho básní posmrtně vydané sbírky Nové verše, roku 1914 mu vychází prozaický soubor Cesta do hor a jiné povídky. Ostatní prozaická (a také gramatická) tvorba je zveřejněna po jeho smrti.

Avšak píše se rok 1914 a s ním i počáteční měsíce 1. světové války. František Gellner rukuje opět do armády. Koncem srpna odjíždí se svým plukem na ruská bojiště a tu jeho stopa někde v Haliči končí. Od 13. září 1914 je u svého pluku veden jako nezvěstný.

Další životopisy: [1] [2] [3] [4

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist