Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Johann Wolfgang Goethe


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Johann Wolfgang von Goethe - životopis

Johann Wolfgang von Goethe
[28.8.1749-22.3.1832]
Johann Wolfgang von Goethe - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Největší německý básník, jeden ze symbolů tvůrčího génia ve světové kultuře, vrcholný představitel literárního klasicismu.

Goethův otec byl císařským radou a velmi zodpovědně se staral o výchovu a vzdělání svého syna. Mladý Goethe se učil řecky, latinsky, hebrejsky, francouzsky, anglicky a italsky a dobře znal i literaturu psanou v těchto jazycích. Měl navíc oddanou a starostlivou matku.

V letech 1765-68 studoval práva v Lipsku. Věnoval se hojně studentskému životu, navazoval nová přátelství a prožíval své první lásky. V devatenácti se však těžce roznemohl tuberkulózou a musel se na čas vrátit domů do Frankfurtu. V té době se plně projevuje jeho jedinečné pozorovateské nadání a schopnost vcítit se do psychiky druhých. veškeré podněty z milostných vztahů, osobních setkání, rozhovorů a náhodných poznámek uchovával ve své geniální paměti a později jich využil ve své tvorbě.

Roku 1771 Goethe dokončil studia ve Štrasburku, ale právní praxi se věnoval jen krátce v rodném Frankfurtu nad Mohanem a ve Wetzlaru. Kromě práva se věnoval i studiu přírodních věd.

V roce 1775 přijal pozvání vévody Karla Augusta do Výmaru a přestěhoval se tam. Ve státních službách pak zůstal plných padesát sedm let. Stal se přítelem a rádcem vévodovým a staral se o výmarské finance, doly a lomy a armádu.

Našel zde také intimní přítelkyni Charlottu von Stein. S výjimkou cesty do Itálie, která měla pro jeho tvorbu značný význam, a ozdravných pobytů v lázních (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Teplice) pak žil v tomto městě až do své smrti.

Další životopisy: [1] [2] [3

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist