Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Johann Wolfgang Goethe


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Johann Wolfgang von Goethe - životopis

Johann Wolfgang von Goethe
[28.8.1749-22.3.1832]
Johann Wolfgang von Goethe - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Německý klasický básník, spisovatel, filosof, přírodovědec, právník, výtvarník a teoretik umění. Sloučil tradice antiky a renesance s pocity novodobého evropského člověka. Poslání literatury chápal jako možnost vyjádření citů a myšlenek. Nechtěl se však nechat omezovat žádnými pravidly, jak tomu tehdy bylo zvykem. ShakespearovoWilliam Shakespeare
[23.4.1564-23.4.1616]
dílo pro něj zosobňovalo ideál tvůrčí svobody. Svou uměleckou revoltou spadal do hnutí 'Sturm und Drang' (česky 'Bouře a vzdor'). Stýkal se s Herderem, Dobrovským, Kollárem a Šafaříkem. Významná je jeho filosofie přírody, kterou nechápal mechanisticky kauzálně, ale dynamicky.

V oblasti přírodních věd jsou významné jeho studie o morfologii rostlin a živočichů i polemika s Newtonovou optikou. Učinil několik objevů, které popsal ve svých dílech. Profesionálně však krátce působil jako právník, později (roku 1775) se stal dvorním radou a ministrem státní správy ve Výmaru.

Goethe hodně cestoval, seznámil se s antikou, pokládal ji za vrchol kultury, navštívil i Řecko, které považoval za nedostižný vzor. Měl také poměrně silný vztah k Čechám a k Mariánským Lázním, kde se léčil - zde se také seznámil se svou životní láskou, mladou Ulrikou von Levetzow.

Jeho stěžejním a nejznámějším dílem je dvojdílné básnické drama Faust, obrovský úspěch však zaznamenal již svojí novelou Utrpení mladého Werthera.

Goetheova díla jsou detailně propracovaná a komplikovaná. Goethova tvorba z let 1795–1805 bývá označována jako výmarský klasicismus. Již během svého života se stal Goethe velmi uznávaným autorem.

Další životopisy: [1] [2] [3] 

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist