Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Nikolaj Gogol


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Nikolaj Vasiljevič Gogol (Николай Васильевич Гоголь) - životopis

Nikolaj Vasiljevič Gogol (Николай Васильевич Гоголь)
[1.4.1809-4.3.1852]
Nikolaj Vasiljevič Gogol (Николай Васильевич Гоголь) - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Nikolaj Vasiljevič Gogol (vlastním jménem Mykola Hohol) se narodil se roku 1809 v Soročinci u Poltavy (Ukrajina) a zemřel 4. března 1852 v Moskvě. Pocházel z Ukrajiny, ze zchudlé šlechtické rodiny. Dětství prožil se svým otcem, V.P.Hoholem (který se mj. zajímal o divadlo a básně) v sídle Vasilienka. Studoval na střední škole v Poltavě, dále pokračoval na gymnáziu v Nežine.

Poté, co roku 1828 odešel Gogol do Petrohradu, napsal svou prvotinu Hans Küchelgarten. Tato romantická poema však byla kritikou smetena se stolu - Gogol v zoufalství skoupil všechny výtisky a spálil je. Hodně cestoval po Německu; když se vrátil, neúspěšně zkoušel hereckou kariéru - nakonec se stal státním úředníkem. Ke kancelářské práci získal trvalý odpor, její téměř nelidské, ubíjející podmínky satiricky popsal v některých svých dílech, zejména v Petrohradských povídkách (např. Portrét, Nos, Bláznovy zápisky).

Kritiky se Gogolovi podařilo zaujmout až svou první prozaickou knihou - Večery na samotě u Dikaňky. V r. 1833 se rozhodl věnovat pedagogické a vědecké práci, působil na Petrohradské univerzitě a psal o ukrajinských a světových dějinách. Výhradně literaturou se začal zabývat po r. 1835. V té době napsal mnoho děl, jako jsou Starosvětští statkáři, Taras Bulba nebo Úryvek.

Jedním ze dvou nejvýznačnějších Gogolových děl se stala komedie Revizor  . Její námět získal od Puškina, který mu byl zároveň velkým vzorem. Dílo ostře satirizuje společenské poměry v zemi, všechny postavy jsou hluboce psychologicky vykresleny. Hra předurčila ruskému divadlu nový směr, dalši Gogolovou úspěšnou komedií se stala Ženitba.

V červnu 1836 odjel Gogol do ciziny, pobýval v Paříži a Římě. Zde ho také zastihla zpráva o Puškinově smrti, která ho velmi zarmoutila. Snad jako poklonu velkému básníkovi použil jeho námět pro napsání románu Mrtvé duše. Protože ho však moskevská cenzura odmítla, oslovil Gogol své přátele, a skutečně, V.G.Bělinskému se román podařilo vydat. Kniha, podle autora poema, je otřesným svědectvím o nevolnictví a byrokracii v Rusku.

Gogol však začal být s dílem nespokojený a pracoval na druhém díle, kde chtěl ukázat i kladné postavy statkářů. Rukopis ale nakonec spálil. Nějaký čas pobýval v různých oblastech Ruska a začal znovu pracovat na druhém díle románu. Pokračoval až do konce života, několik dní před smrtí však rukopis v těžké depresi opět spálil. Zachované fragmenty naznačují, že se pokoušel mrtvým postavám ukázat cestu ke "vzkříšení".

Gogolovo vypravěčské umění a schopnost spojit v dílech prvky realistické s fantastickými výrazně ovlivnily další vývoj literatury.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist