<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

John Grisham

CELA SMRTI
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Srpnový večer roku 1990, Parchman, stát Mississippi. Úmorné vedro útočí na stěny státní věznice i na duše uvězněných. Sam Cayhall, od mládí člen Ku-klux-klanu, čeká na vykonání rozsudku. Všechny žádosti byly podány, všechna odvolání zamítnuta. Nezbývá už ani naděje. Od plynové komory dělí Sama jen metry a vteřiny.

Poslední měsíc s ním nejvíc času tráví Adam Hall, právník firmy Kravitz – Bane, Samův vnuk. Co se to proboha stalo s rodinou Cayhallových a jejím podobnými na Americkém Jihu? Je vůbec on, Adam, s to pochopit proč vznikl Klan, k čemu vedlo lynčování a proč za sebou zanechávali mrtvé?

V roce 1967 v Greenvillu vyletěly do povětří kanceláře židovského právníka Marvina Kramera, aktivisty hnutí za občanská práva. Zrovna si tam hrály Kramerovi malé děti. Sam byl na tomto místě zatčen. Ve vězení hnil devět a půl roku a Adam už nenachází jedinou právní skulinku, jež by dědečka zachránila. A tak je čas jít...

Sam Cayhall je bývalým členem klanu. Klan bylo sdružení, které bojovalo proti přílivu černochů do Ameriky. Klan měl na svědomí lynčování černých a různé popravy. Sam byl po několika procesech a po nekonečném odvolávání odsouzen k trestu smrti, na který čeká v cele smrti.

Mladý právník Adam Hall neví téměř nic o své minulosti. Ví ale, že jeho dědečkem je legendární člen Klanu odsouzený k smrti za bombový atentát na rodinu Kramerových.

Hned první rok po studiích nastoupí do práce ve veliké právnické společnosti, o které ví, že Sama Cayhalla již několikrát hájila. Společnost nemá o jeho příbuzenském stavu se Samem nejmenší potuchy. Je proto velice překvapena, když Adam požádá o Samův případ. Po několika složitých přesvědčování, ale nakonec svolí, aby směl Adam Sama zastupovat. Samovi bývalí právníci sice moc nevěří, že Sam něco takového dovolí, ale snaží se Adamovi co nejvíce pomoci.

Adam svého dědečka nikdy neviděl, ale touží ho zachránit. Má podezření, že Sam měl při útoku na Krameriovi komplice, kterého kryje.

Po jejich seznámení vezmou věci rychlý spád. Samovi zbývají poslední tři týdny života a i když to neříká nahlas, je na svého vnuka tak nějak hrdý, i když si říká, že se v zákonech sám vyzná lépe.

Adam zatím bydlí u své tetičky L.., aby měl blíž k cele smrti. Společnost mu zařídí kancelář v jedné Memphiské pobočce a Adam se postupem času propracovává k úděsné minulosti rodiny Cayhallů. V nejtěžším období případu zjistí, že teta L.. je alkoholička.

Kniha končí smutně – Sama, i přes veškeré Adamovo úsilí, popraví v plynové komoře. Sam Adamovi těsně před smrtí prozradí, že on za útok skutečně mohl jen částečně – byl sice na místě, ale práci odvedl někdo jiný.

Adam, který si uvědomuje, že měl dědečka rád, je nešťastný a rozhodne se pro nové zaměstnání – chce hájit vězně v cele smrti.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist