Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

František Halas


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

František Halas - životopis

František Halas
[3.10.1901-27.10.1949]

Český básník, syn textilního dělníka a publicisty Františka Halase staršího (1880-1960). Narodil se 3.10.1901 v Brně a zemřel 27.10.1949 v Praze. Již jako chlapec působil Halas v dělnickém a od roku 1921 v komunistickém hnutí. V té době začal uveřejňovat první články a verše. Učil se knihkupcem a nějaký čas pracoval v pojišťovně. Po návratu z Francie roku 1925 byl nezaměstnaný, později redigoval s Bedřichem Václavkem stranické časopisy a roku 1926 se stal redaktorem pražského nakladatelství Orbis. Po válce působil jako přednosta odboru ministerstva informací a předseda Syndikátu českých spisovatelů. Halasovo dílo je považováno za jeden z vrcholů moderní české poezie a ovlivnilo mnoho básníků mladší generace. Halas používal drsné a nelibozvučné, záměrně násilné přerušované verše složité struktury. Často sám vytvářel vlastní slova (neologismy) nebo neobvyklou větnou vazbu. František Halas napsal básnické sbírky: Sépie, Kohout plaší smrt, Tvář, Tiše, Thyrsos, Hořec, Staré ženy, Dokořán, Torzo naděje, Časy. Toto byla Halasova díla předválečná. Za druhé světové války napsal sbírky Naše paní Božena Němcová, Hořká a dvě sbírky pro děti Ladění a Do usínání. Po válce napsal prózu Já se tam vrátím a sbírku V řadě. Napsal také sbírky pro děti Počítadlo, Halas dětem a Malující rok.

Další životopisy: [1] [2] [3] [4

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist