Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Vítězslav Hálek


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Vítězslav Hálek - životopis

Vítězslav Hálek
[5.4.1835-8.10.1874]

Vítězslav Hálek byl český básník, dramatik, mozaik a žurnalista. Narodil se roku 1835 na středočeském venkově (Dolínek u Mělníka). Vystudoval akademické gymnázium v Praze. Přáním jeho rodičů bylo, aby se stal knězem. On se rozhodl pro studium na filozofické fakultě. Na studia si vydělával prací soukromého učitele v bohaté rodině advokáta Horáčka. Studium filozofie nedokončil.

Hálek se rozhodl plně se věnovat literatuře. Při tom se stihl zamilovat do Dorotky, která byla dcerou Horáčka. Byla pro Hálka inspirací k psaní milostných básní. Později, po deseti letech vztahu se s ní oženil a tím se zbavil existenčních problémů. Hálek pracoval také v novinách. V deníku národní listy se staral o literární, divadelní články a fejetony. Řídil rovněž časopis Lumír, Zlatá Praha a Květy.

Vítězslava Hálka veřejnost vyzdvihla na přední místo literárních současníků. Zastínil dokonce i Jana NeruduJan Neruda
[9.7.1834-2.8.1891]
(spolu s nímž bývá označován za zakladatele moderní české poezie). Ale v roce 1880 se na jeho tvorbu sesypala nelítostná kritika. Teprve v první polovině dvacátých let byla jeho literární práce znovu oceněna, především pro citlivost a smyslovost výrazu.

V povídkách Hálek popisuje hlavně český venkov v době, ve které se střetávají staré zvyky s moderním způsobem života. Tím vymizel patriarchát. Hálek se ve svých dílech nesnažil o kritiku, ale o to, ukázat lidem cestu ke zlepšení vzájemných vztahů. Hálkovy básně jsou ovlivněny A. S. PuškinemAlexandr Sergejevič Puškin (Александр Сергеевич Пушкин)
[6.6.1799-10.2.1837]
, K. J. ErbenemKarel Jaromír Erben
[7.11.1811-21.11.1870]
a K. H. MáchouKarel Hynek Mácha
[16.11.1810-6.11.1836]
, jsou optimistické a dobře se čtou. Velmi záslužná byla jeho práce pro výbor Umělecké besedy, která byla centrem kulturního a společenského života v Praze.

Vítězslav Hálek zemřel roku 1874 v Praze, jeho smrtí zanikla skupina májovců a nastoupila nová generace ruchovsko-lumírovská.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist