<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jaroslav Hašek

POLITICKÉ A SOCIÁLNÍ DĚJINY STRANY MÍRNÉHO POKROKU V MEZÍCH ZÁKONA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Podnětem díla je konkrétní historická událost - doplňovací volby do jednoho okresu na Královských Vinohradech na jaře roku 1911. V těchto volbách vystupuje Jaroslav Hašek jako volební řečník. Jeho kandidatura nebyla nikdy úředně ohlášena. Ihned v tomto roce začal psát "Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona." Sepsal zde příběhy z doby strany mírného pokroku a parodoval tehdejší politické machinace. V každé kapitole poisuje nějakou zajímavou osobu nebo událost. Hodně zde vyznívá Haškův satirismus.

Domluva k dílu prvnímu

Autor se omlouvá těm o kterých napsal ve svém díle a smiřuje se s tím, že za to bude pohlavkován. Těmito odstavci končí první část:

"Z těchto důvodů očekávám každé úterý návštěvu onoho padoucha, který by si chtěl dovolit mne zpolíčkovat. Na ulici, prosím, aby tak nečinil, neboť moje manželka nemá takové výstupy na veřejnosti ráda. Kromě toho podotýkám, že jsem se učil boxovat u pražského mistra Hoyera, že jsou u nás příkmé schody, a že zmlátím každého, kdo by v určený den, v úterý, na moje dveře zaklepal. Obyčejně však nejsme v úterý doma. Má adresa jest: Vršovice, 363. Ale ta adresa je falešná."

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist