Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jaroslav Hašek


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jaroslav Hašek - životopis

Jaroslav Hašek
[30.4.1883-3.1.1923]

Jaroslav Hašek je náš významný spisovatel konce 19. století a počátku století 20. Ačkoli žil pouze necelých 40 let, podařilo se mu, kromě jiných menších děl, vytvořit velmi významné dílo, které je i dnes po tolika letech překládáno do mnoha jazyků - příběhy dobrého vojáka Švejka.

Během svého života byl Hašek tulákem a bohémem, který prošel křížem krážem Evropu, často bez haléře v kapse; několikrát byl zadržen pro žebrotu a vsazen do obecního vězení. V Praze si získal pověst výtržníka, bohéma a humoristy. Čtyři roky byl nešťastně zamilován a dva roky nešťastně ženat. Napsal půldruhého tisíce povídek, črt, satir a humoresek, fejetonů, lokálek, publicistických článků pod stovkou pseudonymů, které se dosud nepodařilo všechny dešifrovat. Dále napsal několik divadelních her a kabaretních výstupů. Je autorem tří humoristických románů, z nichž jeden se patrně ztratil a jeden se stal nejslavnější českou knihou na světě.

Jaroslav Hašek má v dějinách české literatury zvláštní postavení. Málokterý spisovatel soustředil takovou pozornost na svou vlastní osobu, málokdo podivuhodnými životními osudy tak zastínil svou literární tvorbu jako on. Snad žádný umělecký zjev podobné velikosti nebyl tak dlouho zatvrzele odmítán a znevažován.

Trochu viny na tomto stavu nese patrně Hašek sám. Byl první, kdo otevřeně vyslovil pochybnosti o ceně a významu své literární práce, první, kdo se vysmál mladistvé literární ctižádosti svých vrstevníků. Nezřídka se vyslovoval o své literární práci pohrdlivě, jako o pouhém řemesle.

Namísto ocenění a pochopení docházelo k řadě nedorozumění. Tvrdilo se například, že Haškův život je větší humoristické dílo, než jeho Švejk. Že ten je jen odleskem komedie, kterou hrál jeho autor v životě. Je nesporné, že nespoutaný bohémský život hrál velkou roli při hledání zvláštního satirikova výrazu. Ale se ztotožněním Haška a Švejka nevystačíme, vedlo by to jak ke zkreslení jeho životních osudů, tak k falešnému výkladu této groteskní postavy.

Další životopisy: [1] [2] [3] 

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist