Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Frank Herbert


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Franklin Patrick Herbert, Jr. - životopis

Franklin Patrick Herbert, Jr.
[8.10.1920-11.2.1986]
Franklin Patrick Herbert, Jr. - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Úspěšný a uznávaný americký spisovatel a jeden z nejoriginálnější představitelů sci-fi Frank Herbert se narodil roku 1920 v Tacomě ve státě Washington.

Střední školu ukončil v roce 1938. Než se stal Herbert profesionálním spisovatelem, kterým chtěl vždy být, byl člověkem mnoha řemesel. Po řadu let se (již od svých 19 let) na západním pobřeží Spojených států živil jako reportér a redaktor, profesionální fotograf a kameraman. Navíc komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli.

Frank Herbert během druhé světové války sloužil v U.S. Navy. V této době (1941) se poprvé oženil, narodila se mu dcera, ale o tři roky později se rozvedl. Po druhé světové válce studoval literaturu a tvůrčí psaní na University of Washington v Seattlu. Seznámil se zde se svou druhou ženou, o dva roky později se jim narodil syn Brian, který se později také proslavil jako spisovatel.

Herbert univerzitu neukončil a začal opět pracovat jako novinář pro přední americké noviny a časopisy. Na počátku padesátých let se začal zajímat o vědecko-fantastickou literaturu a také vydával v literárních časopisech první sci-fi povídky.

Spisovatelem z povolání se však stal až několik let po oslnivém úspěchu Duny, předtím ještě tři roky učil na Washingtonské univerzitě umělecké psaní a působil ve Vietnamu a Pákistánu jako sociální a ekologický poradce. Frank Herbert poté svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Za román Duna dostal v roce 1965 získal Herbert Nebulovu cenu (Nebula Award) a o rok později Hugovu cenu (Hugo Award).

Frank zemřel ve svých 65 letech na rozsáhlou plicní embolii.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist