Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Hermann Hesse


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Hermann Hesse - životopis

Hermann Hesse
[2.7.1877-9.8.1962]

Hermann Hesse byl německý spisovatel a esejista, ovlivněný učením psychoanalýzy a buddhistickou a hinduistickou filosofií, a laureát Nobelovy ceny za literaturu v roce 1946. Hesse přišel na svět 2. července roku 1877 v německé rodině (protestantského) misionáře.

V mládí Hesse studoval v evangelickém semináři, brzy z něj ale odešel a složil maturitu na gymnáziu, vyučil se knihvazačem a žil ve švýcarské Basileji, kde jako knihkupec pracoval a kde zároveň tvořil svá první úspěšná literární díla. V roce 1904 Hermann Hesse nastoupil na dráhu profesionálního literáta a odešel do Gaienhofenu. V roce 1911 podnikl svoji první cestu do Indie, kde z duchovního odkazu buddhistické filozofie načerpal mnohé podněty pro svoji další tvorbu.

Na počátku první světové války se Hermann Hesse ostře postavil proti militaristickému duchu tehdejšího Německa. V těchto letech pak potkalo Hesseho i neštěstí osobní - jeho manželství se švýcarskou fotografkou M. Bernoulliovou se vinou manželčiny duševní choroby (trpěla schizofrenií) rozpadlo, na Hesseho bedrech pak spočívala nutnost postarat se o tři malé děti - v této době se Hesse podrobil psychoanalýze, která se později stala vedle orientálních duchovních nauk jedním z východisek jeho tvorby.

V roce 1923 Hesse přijal švýcarské občanství, o rok později se pak podruhé oženil, manželství se nicméně po pouhém roce rozpadlo. Třetí manželství Hesse uzavřel v roce 1926, tento svazek Hessemu vydrží až do konce života.

Jako literát vstupuje Hermann Hesse do světa literatury v roce 1899, kdy vydal sbírku lyrické poezie, nazvanou Romantické písně. Hesseho románovým debutem byl román Peter Camenzind (1904). Tento úspěšný román se stal odrazovým kamenem Hesseho dráhy profesionálního literáta.

Po několika menších prózách a novelách pak přišla dvacátá léta 20. století, léta pro Hesseho jako autora nejplodnější - v roce 1922 byla vydána novela Siddhártha, dílo, v němž Hesse osvětluje svoji pacifistickou, indickým buddhismem ovlivněnou, filozofii. V roce 1925 pak vyšel román Lázeňský host a konečně v roce 1927 román Stepní vlk. Na počátku třicátých let Hermann Hesse vydal román Narcis a Goldmund (1930), v němž myšlenkově navazuje na román Stepní vlk. V roce 1932 mu vychází román Pouť do Země východní.

Největšího věhlasu Hermann Hesse dosáhl se svým románem Hra se skleněnými perlami (Glasperlenspiel, 1943), fantastický, utopický román, jehož děj se odehrává v daleké budoucnosti a v němž Hesse jasnozřivě předpověděl vývoj lidské společnosti do konce století.

V roce 1946, rok po skončení druhé světové války, během níž bylo dílo Hermanna Hesse v rodném Německu nacistickou mocí prohlášeno za nežádoucí a bylo zakázáno jeho vydávání, se Hermann Hesse stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu.

Hermann Hesse zemřel roku 1962 ve švýcarském Montagnole.

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist