Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Z historie písma a psaní

Písmo je pamětí lidstva. Můžete se o tom přesvědčit sami. Co uděláte, když si budete chtít něco zapamatovat? Zavážete si uzel na kapesníku? Po čase se může stát, že uzel vám připomene nějakou povinnost, ale jakou – to vám už nenapoví. Nejlepším způsobem, jak si něco zapamatovat, je poznamenat si to do sešitu nebo notesu. A jak jinak než v písemné podobě!

Prostředky, jak zaznamenávat a předávat zprávy pomocí kreseb, znaků a obrazů, existují již desítky tisíc let. K těm nejstarším určitě patří jeskynní malby. Písmo jako takové vzniklo až v době, kdy lidé vytvořili první ucelený soubor znaků a symbolů, kterými si mohli navzájem předávat jasné a konkrétní informace.

Kdo si myslí, že lidé „vynalezli“ první písemné znaky proto, aby uchovali v paměti své legendy, ten se mýlí! K nejstarším známým písemným relikviím patří hliněné tabulky z Uruku, města ve starověké Mezopotámii (oblast mezi dnešním Perským zálivem a Bagdádem), z období roku 4000 před naším letopočtem. Jde o pozůstatky účetních knih. Písmo se tedy zrodilo proto, aby bylo možné vést zemědělské účty, záznamy o počtech pytlů s obilím, domácích zvířatech apod.

Na těchto tabulkách jsou tzv. piktogramy, jednoduché obrázky předmětů nebo živočichů. Např. vůl byl na hliněné tabulce zobrazen pomocí kresby stylizované volské hlavy. Z piktogramů se časem vyvinulo klínové písmo, obrazce mající tvar klínů a čar.

Účetní zpočátku ryli nápisy do hliněných tabulek rákosovými nebo dřevěnými pisátky, která se ale nedochovala. Podle odborníků existovaly patrně tři druhy pisátek: trojúhelníkové pro formování rohů, klínové a bodové, kterým se označovaly číslice.

Klínové písmo bylo časem nahrazeno hieroglyfy (obdivuhodně stylizovanými kresbami) a tzv. zjednodušenými písemnými soustavami, z nichž se časem vyvinuly dnešní písemné soustavy – mimo jiné i latinka. Hliněné destičky a kovové plátky (např. ze stříbra), do nichž se písmo rylo, později nahradil papyrus (nahrazoval dnešní papír). Písaři na něj zaznamenávali znaky inkoustem pomocí rákosových pisátek nebo zvláštních kovových trubiček se zúženým koncem.

První pera z ptačích brků se začala používat až v prvním tisíciletí našeho letopočtu a je zajímavé, že se používala téměř do konce 19. století, kdy je vytlačil vynález kovového pera. Samotné psaní se během té doby samozřejmě zdokonalovalo, a stejně tak i „výroba“ husích, labutích, pavích nebo havraních per.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist