Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Karel Hlaváček


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Karel Hlaváček - životopis

Karel Hlaváček
[24.8.1874-15.6.1898]
Karel Hlaváček - fotografie

Básník, přední představitel české dekadentní a symbolistické poezie.

Karel Hlaváček se narodil roku 1874 se v rodině libeňského dělníka. Od roku 1885 studoval na české reálné škole v Karlíně. V této době patřil mezi nejaktivnější cvičence tělocvičné jednoty Sokol v Libni. Po maturitě (1892) se zapsal jako mimořádný posluchač na pražskou filozofickou fakultu, kde studoval moderní jazyky. Neměl stálé zaměstnání, pouze příležitostné honoráře, podporovala ho také jeho rodina.

Od roku 1893 psal do časopisu Sokol zprávy, pojednání i verše. Vypomáhal v deníku Národní listy, navštěvoval kreslířský kurs při uměleckoprůmyslové škole a účastnil se roku 1895 organizačně a publicisticky III. všesokolského sletu v Praze. V prosinci 1895 byl poslán jako vojín do italského Tridentu, ve stejné době vyšla jeho první sbírka Sokolské sonety.

V roce 1895 začal Hlaváček spolupracovat s Moderní revue, tiskl zde svou dekadentní a symbolistickou lyriku a výtvarné kritiky, s pomocí redakce vydal své sbírky básní. Pro Moderní revue Hlaváček nakreslil řadu kreseb, portrétů, vinět a ornamentací, ilustracemi doprovodil knihy O. BřezinyOtokar Březina
[13.9.1868-25.3.1929]
, A. SovyAntonín Sova
[26.2.1864-16.8.1928]
, J. Karáska aj. Hlaváčkovo malířské dílo bylo oceněno až posmrtně.

V roce 1898 těžce onemocněl na tuberkulózu a v necelých čtyřiadvaceti letech v Prazžské Libni zemřel.

Akce tohoto týdne:

Vilém Mrštík: balíček 3 elektronických knih (PDF+ePub)     za 109  76 Kč (-30%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist