Nové Literární doupě!
Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.
Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF a MOBI.
Přejít na nový web Literární doupě
Jan Hus
Jan Hus - životopis
Jan Hus[1371-6.7.1415]
Mistr Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, reformátor a kazatel. Narodil se kolem roku 1370 v Husinci u Prachatic v chudé poddanské rodině. Když mu bylo asi 16 let, odešel studovat do Prahy na pražskou (Karlovu) univerzitu.
Po studiích Jan Hus na Karlově univerzitě od roku 1398 působil jako pedagog a v letech 1409-1410 zde zastával dokonce funkci rektora. Od roku 1402 kázal v Betlémské kapli. Podílel se na "Kutnohorském dekretu" (1409), který omezil počet cizinců vůči Čechům studujících na univerzitě na poměr jednoho ku třem. V roce 1412 vystoupil proti odpustkům. Mistr Jan Hus je s největší pravděpodobností také autorem reformy pravopisu, která odstranila spřežky a zavedla do české abecedy diakritiku.
Ve svých náboženských pracích kritizoval Jan Hus mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev, a přejal některé myšlenky Jana Viklefa. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a exkomunikovala jej (1411). Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř a vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa a uznal ho jako reformátora církve. Některé Husovy názory (například ten, že kněz ve hříchu neplatně udílí svátosti) jsou nicméně dodnes katolickou církví vnímány jako teologicky vadné.
Datum jeho upálení (6.7.) se stalo českým státním svátkem. K jeho odkazu se hlásili husité a později i další církve a společnosti vzešlé z reformace. Jako svého svatého mučedníka jej (spolu se sv. mučedníkem Jeronýmem Pražským) už uctívá pravoslavná církev (dle vyhlášení metropolity Kryštofa, arcibiskupa pražského).