<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Henrik Ibsen

NEPŘÍTEL LIDU
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

"A to přece krucihergot nemůže být správné, aby hloupí vládli chytrým!"

 

Hru Nepřítel lidu psal Ibsen v letech 1880-1882. Nejnovější česká inscenace byla uvedena roku 1999 v Ostravě v překladu Františka Fröhlicha. V tomto nejnovějším překladu se také hra objevila v souboru Hry I., který vydal roku 2006 Divadelní institut.

Hra se odehrává v jihonorském městě v 19. století.

Postavy:

Mudr. Tomáš Stockmann - lázeňský lékař

Kateřina Stockmannová - jeho choť

Petra - jeho dcera, učitelka

Eilib, Morten - synové

Petr - přednosta městského úřadu, doktorův starší bratr

Hovstad, Billing - novináři Lidového posla

Stručný děj:

I. dějství

Děj začíná v domě doktora Stockmanna, kde se objevuje na návštěvě několik osob, zejména pak novinář Lidového posla Hovstad a doktorův bratr Petr.

Dozvídáme se tu o nově otevřených městských lázních, u jejichž počátku sice stála Stockmannova myšlenka, ale do zdárného konce ji přivedl jeho bratr. Dále to, že Stockmannova rodina žila několik let na pustém severu, a tak se nyní doktor nemůže nabažit blahobytu, jehož teď jeho rodina nabyla. Bratr Petr však k jeho chování chová odpor a považuje jej za plýtvavého.

Hovstad se také Stockmanna táže, zda je vhodná chvíle k otištění jeho článku o nových lázních. Stockmann odvětí, aby s tím ještě posečkal z důvodů, jež mu později hodlá vyložit.

Na konci dějství přijde doktorovi dopis. Jedná se o vyhodnocení výsledků jeho výzkumu, podle nichž vodu v lázních znečišťuje nebezpečný odpad kvůli špatně postavenému potrubí. Stockmann to tak nehodlá nechat. I Hovstad a Billing, kteří jsou tou dobou přítomni, mu vyjadřují podporu.

II. dějství

Stockmann jde za svým bratrem s tím, že je třeba sjednat nápravu. Naráží však na jeho tvrdý odpor. Dokonce doktora nařkne, že svoji snahou městu škodí.

Doktorova manželka zde vyslovuje zásadní myšlenku: "K čemu je ti, že máš pravdu, když nemáš moc?"

III. dějství

V tomto dějství se Stockmann pokouší společně s novináři Lidového posla Billingem a Hovstadem rozjet kampaň. Jeho bratr však vyložením svých pragmatických argumentů zvrátí rovnováhu sil a získá noviny na svou stranu. Doktor zůstává sám proti všem. Postaví se za něj však jeho rodina - manželka a dospělá dcera.

IV. dějství

Stockmann uspořádá veřejné shromáždění, kde chce přednést své znepokojující poznatky. Na shromáždění však přijde i přednosta s lidmi z Lidového posla a zmanipulují účastníky, aby na místo přednášky žádali moderovanou diskusi. Tu pak přednosta a moderátor - jeho příznivec - naprosto ovládnou. Stockmann není téměř puštěn ke slovu.

Když se mu to konečně podaří, začne mluvit o něčem jiném, než původně zamýšlel. Mluví o hlouposti veřejných činitelů a o tom, že "největším nepřítelem svobody a pravdy je drtivá většina" (jedná se o zásadní názorový obrat, před tím považoval podporu drtivé většiny za důležitou) - protože hloupí lidé vždy a všude převažují. Doktor mluví poměrně dlouho a nakonec je shromážděním prohlášen nepřítelem lidu.

V. dějství

Stockmannovi se přes noc stali nepřáteli lidu a v domě již dopoledne mají hromadu kamení, jež jim tam lidé naházeli.

Stockmann se chystá emigrovat. Chvíli poté dostane i výpověď z lázní. Po různých úvahách se Stockmann nakonec rozhodl neemigrovat, ale založit školu, kde hodlá děti vychovávat na základě myšlének pravdy a svobody.

Nakonec také vysloví zásadní myšlénku celého díla:

"Věc se totiž má tak, abyste věděli, že ten nejsilnější člověk na světě je ten, co stojí nejvíc sám."

Závěr:

Hra kritisuje měšťáckou morálku a ukazuje příklad stádního jednání, tolik typickou pro naší civilizaci. Občané města dají přednost pověstnému "zlatému praseti" v podobě prosperity a bohatství města před pravdou a morálními hodnotami. Hlavní postava prochází vnitřní proměnou, podobně jako Nora v domečku pro panenky a zjišťuje, že drtivá většina, kterou v úvodu považoval pomalu za nejdůležitější věc na světě, je tvořena lidmi hloupými, což je, jak si můžeme všimnout, pravda. A jako každý hlasatel nepříjemné pravdy je pokryteckou společností nenáviděn a pranýřován.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist