Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.
Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub i PDF
.
POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023
Nafoukaný, samolibý, omezený, neperspektivní a netolerantní, těmito všemi přídavnými jmény by se dal popsat ve stručnosti Peer Gynt. Tato povaha často může vést až k osobní tragédii a právě tak to bylo i v případě Peera Gynt, který procestoval celý svět, aby zjistil, že žena kterou miluje je v jeho rodné vesnici a čeká na něj, ale to už je pozdě.
Henrik Ibsen chtěl touto hrou vyjádřit svou nespokojenost s povahou Norů, kteří byli velmi snadno ovlivnitelní a téměř bez vlastního názoru.
Peer Gynt je hlavní postavou této knihy. Je to mladý statný asi dvacetiletý mladík, kterému se ale každý posmívá za jeho neustálé snění, i když například jeho matka, která se o něj stará, mu občas na chvíli uvěří (následující ukázka je ze situace, kdy Peer Gynt vysvětluje své matce, proč nemohl být doma a pomáhat jí).
(Všechny následující úryvky jsou z knihy Henrika Ibsena Peer Gynt, nakladatelské družstvo Máje v Praze, 1948)
"AASE: Jen když nesrazil jsi vaz - copak kajda - ta se spraví! - jenom když tě mám tu zas, vždyť tu o krk šlo a zdraví!
(Náhle se zarazí, pohlíží na Peera vyvalenýma očima a s otevřenými ústy, nenalézá hodnou chvíli slov a konečně vyrazí.)
Peere, Peere, mně se zdá, vždyť já to už slyšela! Když mně bylo dvacet let, sobí jízda, sobí let vyprávěl se týmiž slovy o Gudbarovi o Glesnovi. Že jsi Peere, zase lhal! Zatracený kluku, lháři - vždyť je to zas lež jak věž!"
(str. 17)
Kniha pokračuje dále tím, jak Gyntovi matka vytýká, že na tom mohl být daleko lépe, kdyby si vzal krásnou a bohatou Ingrid, která se právě žení, ale za někoho jiného. To Peera dovede k myšlence, že ještě není tak pozdě a vyrazí do Haegestadu, kde svatba má probíhat. Cestou se ale různě zastavuje a projevuje se jeho nerozhodnost, kdy se neustále obává pomluv ostatních a také je naznačeno, že raději problémy řeší alkoholem.
"PEER GYNT: Nemám jít tedy, anebo jíti? Kdyby tak bylo něco k pití! Kdybych tak mohl jít nepoznán, neviděn nikým! - Prolít chřtán něčím si ostrým nejlíp by bylo, aby se to ve mně ukonejšilo, aby už uleh, aby už ztich ten šepot kolem, ten stálý smích!"
(str. 23)
Svým opilectvím a špatným jménem ale odradí i dívku Solvejgu, která se mu na svatbě Ingrid zalíbí.
Ačkoliv je tato hra realistické dílo, tak Ibsen poslal Peera i do pohádkovějšího prostředí, a to konkrétně mezi trolly. Tam potkává dívku v zeleném, která tvrdí, že je bohatá, a proto si ji Peer chce vzít. Ale protože je to říše trollů, tak král pochopitelně nechce, aby jí vládl člověk a snaží se ho předělat na trolla. To se Peerovi nelíbí a jeho povrchní láska je najednou ta tam.
Velmi důležitý mi přijde děj v obrazu osmém - Ztroskotání, kdy se Peer poprvé setká s otázkou života a smrti a přitom ukazuje svou jedinečnou sobeckost k ostatním a také si částečně uvědomuje, že by ve svém věku už mohl mít rodinu, děti, dům a že vlastně doposud stále jen cestoval po světě, ale co z toho má?
"PEER GYNT: Kuchaři! Jen jeden z nás vyjde odtud živ! Dá Bůh, že mně se to podaří! (zápasí spolu o místo na kýlu, kuchař si ochromí ruku a drží se druhou) KUCHAŘ: Slituj se - ubohá rodina! PEER GYNT: Chci taky mít děti. Na syna myslím a život třeba mi. KUCHAŘ: Život je přec už za vámi, jsem ještě mladý. PEER GYNT: Chce se mi žít!"
(str. 133-134)
Svoje chyby si Peer Gynt uvědomuje až od obrazu 10, kde sám sebe přirovnává k cibuli a uvědomuje si, čím vším byl:
"Ta první slupka - to je Peer na lodi jako pasažér, kdy zoufale o život se bil."(nejzajímavější je část, kdy si uvědomuje svou prolhanost)
"...tahle zase podobá se koruně v zářivé kráse, byla v ní šťáva - vyschla však brzy, - čpí lžemi, až z očí mi vyhrkly slzy! (rozškube celou cibuli)"
(str. 145)
Peer Gynt si také uvědomuje, jak strašně v minulosti ublížil Solvejze.
"PEER GYNT: (zvedne se smrtelně bledý) Ta vzpomíná - on zapomněl, ta čeká tu - on světem šel. Císařem není - Bůh to ví - Zde, blázne, bylo tvé císařství!"
(str. 146)
Celá hra končí tím, jak potká knoflíkáře, který mu vysvětluje, že by ho přišel přetavit v knoflík, protože se neosvědčil.
"Byl jsi brak. Slijeme tě s jinými knoflíky, ulijeme nový."
(str. 147)
Peer Gynt byl takzvaný polovičák: ani horký, ani studený - nebyl tolik špatný pro peklo a ne tolik dobrý pro nebe. To se mu pochopitelně nelíbí a na poslední chvíli se snaží najít, kdo by mu dosvědčil, jak byl špatný. Ale král trollů mu to nedosvědčí, protože se vlastně řídil podle trollského hesla, které mu sám doporučil:
"Jen pro sebe sám žij, trole, to stačí!"
(str. 152)
Nakonec si vzpomene na Solvejgu, která by mu eventuelně jeho velikou krutost k ní mohla dosvědčit. Ale ta mu paradoxně odpoví úplně jinak, než očekával a Peer nakonec skončí na tavící lžíci knoflíkáře.
"PEER GYNT: Mé zločiny žaluj a vykřikuj! (Solvejga přistrojená do kostela se zpěvníkem a holí v ruce) SOLVEJGA: Já neznám žádný. Byls, chlapče můj a vrátil ses, jak jsi přislíbil. (hmatá po něm a najde ho) Tebou můj život písní jen byl."
© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky